• St. mar 22nd, 2023

Zvolen a okolie sa spájajú. Chcú spoločne zlepšovať podmienky pre život svojich obyvateľov

ByIMG_1979

dec 22, 2020

TS: Mestá Zvolen a Sliač, obce Kováčová, Budča a Lieskovec pristúpili k vytvoreniu dôležitého spoločného partnerstva. Na jeho základe majú šancu získať viac peňazí z eurofondov na rozvoj. Ministerke Veronike Remišovej dnes odkázali, že sú plne pripravení sa o neuchádzať.

Milióny z eurofondov sú lákavé pre všetky obce a mestá. Obzvlášť v období pokračujúcej koronakrízy, kedy sú rozpočty samospráv čoraz viac napnuté. Ich vedúci predstavitelia dnes musia ešte dôkladnejšie zvažovať kam nasmerovať peniaze, aby zabezpečili nielen plnenie základných úloh, ale aj rozvoj svojich miest a obcí. Ako jedna z možností sa javí čerpanie peňazí cez projekty prekračujúce hranice jednej obce či mesta.

„Prakticky od augusta pracujeme na tejto možnosti. Na začiatku stál vzájomný rozhovor primátoriek Zvolena a Sliača a starostov Kováčovej, Budče a Lieskovca. Už vtedy sme sa zhodli, že akúkoľvek šancu mienime využiť. Každý z nás chce vidieť, ako sa jeho samospráva rozvíja, všetci chceme dopriať našim obyvateľom čo najlepšie podmienky pre život,“ uviedli pri podpise memoranda o spolupráci primátorky Zvolena a Sliača a starostovia Kováčovej, Budče a Lieskovca.

„Hovorí sa, že sila je práve v spoločnom postupe. Predstavte si päťčlennú rodinu, v ktorej každý zarába. Na spoločnú domácnosť však až tak mnoho času nemajú. A odrazu príde možnosť významného príspevku práve na zveľadenie domácnosti, ak začnú viac spolupracovať a ťahať za jeden povraz. Ten príklad samozrejme nie je úplne presný, no aspoň čiastočne ukazuje ako je postavený tento program Európskej únie. Jeho účelom je rozvoj regiónu a zlepšovanie životných podmienok pre jeho obyvateľov,“ vysvetlila zvolenská primátorka Lenka Balkovičová a dodala: „Ak budeme spolupracovať, máme šancu, že získame z eurofondov viac peňazí, ako keď sa o ne budeme snažiť každý sám.“

Územie udržateľného mestského rozvoja (UMR) – spoločná partnerská organizácia miest a vybraných obcí zvolenského okresu tak dnešným dňom oznamuje ministerke investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie, že jej členovia sú pripravení. Dokladujú to dokonca schválením spoločného postupu vo svojich mestských a obecných zastupiteľstvách. „Pripravili sme sa najlepšie, ako sme vedeli. Strávili sme nemálo času prípravou tohto partnerstva, aby sme mohli ešte viac rozvíjať región v prospech našich obyvateľov. Veríme, že budeme úspešní,“ dodali v spoločnom vyhlásení predstavitelia Zvolena, Sliača, Kováčovej, Budče a Lieskovca.

TS: PhDr. Martin Svatuška – referent pre styk s verejnosťou – Mesto Zvolen. Foto: zdroj TS