• Ne. feb 5th, 2023

Prvá fáza obnovy predstaničného námestia je ukončená. Zastávky MHD sa vracajú na pôvodné miesto

ByIMG_1979

jan 8, 2021

TS: Súčasťou rekonštrukčných prác sú pochopiteľne aj zmeny v doprave. Cestujúci tak už od októbra využívajú dočasné zastávky MHD v priestore parkoviska, kam sa kvôli výstavbe presunuli spred budovy železničnej stanice. Dôvodom bola rekonštrukcia príjazdového pruhu pre autobusy. Na linky MHD číslo 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 a 14, smerujúce na sídliská Sekier, Zlatý Potok a Podborová, sa však bude od pondelka nastupovať opäť priamo pred budovou železničnej stanice. Presne tak, ako boli cestujúci roky zvyknutí.

„Dlažba autobusového pruhu už bola vypadaná, cesta plná výtlkov. S dodávateľom sme sa teda dohodli, že toto miesto zrekonštruuje ako prvé. Stalo sa a dnes je už autobusový pruh nanovo vydláždený. Rovnako aj okolie zastávok MHD,“ hovorí vedúca odboru výstavby zvolenskej radnice Soňa Chrastinová. Farebná dlažba pritom dodáva priestoru nielen na kráse, no mala by prispieť aj k väčšej bezpečnosti. Časť z nej predstavuje tzv. vodiacu dlažbu, ktorá napomáha ľuďom so zrakovým postihnutím pri pohybe priestorom.

„Čo sa týka ďalších otázok bezpečnosti, za zmienku stojí aj to, že po novom už autobusy MHD nebudú prechádzať cez parkovisko, čím sa zníži riziko kolízie medzi nimi a osobnými autami, prípadne chodcami,“ uvádza hlavný architekt mesta Peter Kašša. Dodáva, že účasťou prác v prvej fáze obnovy predstaničného námestia bolo aj vybudovanie úplne nového príjazdu pre autobusy MHD. Tie budú po novom schádzať k zastávkam priamo zo štvorprúdovej cesty.

Bezpečnosti celého priestoru napomáha aj nové umiestnenie priechodu pre chodcov. „Tiež je bezbariérový a opatrený vodiacou dlažbou pre zrakovo znevýhodnených jednotlivcov,“ uvádza ďalej hlavný architekt. Podľa plánu bol presunutý priamo pred vchod do budovy železničnej stanice, čím do nej cestujúcich privádza bez nutnosti prechádzať okolitým priestorom. Obzvlášť dôležité je to v súčasnosti, kedy je okolie stanice stále staveniskom. Cestujúci by tak mali byť obozretní.

„Teším sa, že sa nám podarilo úspešne dovŕšiť niektoré práce na obnove predstaničného námestia. Nasledovať bude vydláždenie plôch pred budovou železničnej stanice, úprava zelene, vybudovanie cyklistického chodníka a tiež dlho očakávané prestrešenie medokýša,“ uviedla k ďalšiemu postupu prác zvolenská primátorka Lenka Balkovičová.

Fotogaléria.

TS: Martin Svatuška – mesto Zvolen.