• Ne. máj 28th, 2023

Luciano Pavarotti, muzikanti z Terchovej, Rinaldo Oláh, ale aj Alexander Moyzes v Galérii Jána Kulicha

ByIMG_1979

máj 19, 2016
gjk-slatina
„Hudba, jej rezonancie a tvorcovia“. Zdroj foto: TS

TS: Už 1. júna 2016 bude v Galérii Jána Kulicha nainštalovaný druhý tematický okruh – „Hudba, jej rezonancie a tvorcovia“. Návštevníci budú mať možnosť zoznámiť sa s ďalšou celoživotnou témou Jána Kulicha. Uvidia prvé sošky a reliéfy z detských čias, (najstaršia z nich má 81 rokov, Kulich ju vystrúhal ako 5 ročný). Portréty výnimočných tvorcov ľudovej hudby – Rinalda Oláha, Dušíka, Martina Sanitrára, Juraja Kubinca, skupinové kompozície muzikantov z Terchovej, Hrochote, Balogu, Oravy, fujaristov, tanečníkov, gajdošov, nebude chýbať kolekcia medailí, vytvorená k okrúhlym výročiam Podpolianskych slávností v Detve.

Za pozornosť bude stáť aj portrét Alexandra Moyzesa, skica svetoznámeho Luciana Pavarottiho, prvý súťažný návrh na pamätník Jána Levoslava Bellu z roku 1952, kolekcia drobných plastík afrických hudobníkov, inšpirovaná cestou v Egypte a Guinei v roku 1968. Prvýkrát bude vystavený súbor liatych plakiet s portrétmi 45 svetových hudobných skladateľov, ako jedno z posledných diel Jána Kulicha z rokov 2011-2012.

Poslaním Galérie je oboznámiť širokú verejnosť s dielom sochára – národného umelca prof. Jána Kulicha. Vzhľadom na rozsah jeho tvorby nie je možné vystaviť celé dielo naraz. Bude sa prezentovať postupne, v jednotlivých tématických okruhoch, ktorým sa celý život venoval: osobnosti a symboly ľudových tradícií, historické a dejinné udalosti, rodina a priatelia, hudobné motívy, osobnosti národnej kultúry.

PhDr. Ester Plicková, CSc., etnografka a umelecká fotografka napísala v katalógu v roku 1985:„ Ak veľké umenie spočíva v precítení ducha národa a jeho estetickej konkretizácii, tak je ním bezvýhradne dielo národného umelca Jána KULICHA.“

TS: Galéria Jána Kulicha