• Ne. feb 5th, 2023

Tvorba v divadle Jozefa Gregora Tajovského pokračuje aj za zatiahnutou oponou

ByIMG_1979

jan 18, 2021

TS: Novoročným prianím Divadla Jozefa Gregora Tajovského sa stal lúč nádeje symbolicky osvetľujúci rok 2021. Divadlo, rovnako ako celá spoločnosť, dúfa v zlepšenie epidemiologickej situácie a v opätovné priaznivé podmienky pre plnohodnotný život vrátane toho kultúrneho.

V súčasnosti funguje divadlo vzhľadom na platné opatrenia v obmedzenom režime. Prebiehajú vyhodnotenia činností divadla za uplynulý rok, pokračujú prípravy na druhú časť sezóny a na budúcu sezónu. Divadlo s nádejou pripravuje aj festival ZÁMOCKÉ HRY ZVOLENSKÉ so silným programom a ako otváraciu premiéru Gogoľovu satirickú komédiu REVÍZOR.

Kontakt s divákmi je opäť možný len vo virtuálnom priestore. Na YouTube kanáli DJGT nájdu diváci archivovaných všetkých 40 relácií minuloročného VYSIELANIA DJGT alebo autorský program NOCI DIVADIEL so zaujímavými hosťami. V januári tam pribudne archívny záznam inscenácie NA KONCI… o patrónovi divadla a osobnosti regiónu, Jozefovi Gregorovi Tajovskom. Na sociálnych sieťach divadla bežia januárové HRAVÉ VÝZVY DJGT, v ktorých si fanúšikovia môžu vyskúšať svoju kreativitu na divadelné témy.

Aktuálne pripravovanou premiérou je inscenácia ČEPIEC podľa pozoruhodnej knihy Kataríny Kucbelovej. Režisérom, ako aj autorom dramatizácie a scény, je umelecký šéf DJGT Peter Palik, ktorý chce pretaviť literárne obrazy a postrehy autorky do netradičného javiskového tvaru. Túto víziu zásadne podporí hudba Martina Geišberga a Daniela Špinera a jedinečný rukopis choreografky Libuše Bachratej, ktorá sa intenzívne venuje rôznym podobám folklóru. S jedenástimi hercami a herečkami už v novembri absolvovala prvý pohybovo-tanečný workshop zameraný na tradičnú kultúru z regiónu Šumiac. Súčasťou inscenácie budú aj efektné projekcie Veroniky

Šmírovej a variabilné kostýmy mladej výtvarníčky Viktórie Csányiovej. Tvorivý proces zatiaľ prebieha na diaľku. Premiéra je naplánovaná na 19. marca 2021.

Všetky plány divadla sú formulované flexibilne a môžu sa promptne meniť. Hlavným cieľom divadla však ostáva zámer vrátiť kvalitné umenie čo najskôr späť do živého kontaktu s divákmi.

TS: Mgr.art. Uršuľa Turčanová – dramaturgička DJGT