• Ut. dec 6th, 2022

Mesto vybudovalo už druhú zelenú strechu

ByIMG_1979

apr 14, 2021

TS: Nachádza sa priamo na námestí, v tesnej blízkosti novo zrekonštruovaného Parku Ľ. Štúra. Jej povrch pokrýva zelený koberec z rastlín, ktorý dokáže vsiaknuť veľmi veľké množstvo vody. Tá sa teda ani po prudkých dažďoch nestráca v kanalizácii. Ostáva na streche, odparuje sa do ovzdušia, a tak pomáha zlepšovať klímu.

Bývalé sídlo okresného úradu je mestskou budovou, ktorej strecha sa rokmi dostala do nedobrého stavu. Zatekala, v zime ňou unikalo teplo, v lete zas bolo pod ňou neznesiteľne horúco. „Keďže sme v našom meste naklonení zeleným riešeniam, rozhodli sme sa, že ju nepokryjeme plechom, asfaltom či škridlou. Voľba padla na koberec z rozchodníkov,“ objasňuje zvolenská primátorka Lenka Balkovičová. Strecha z rastlín sa totiž nikdy nerozpaľuje ako klasická strecha, zadržiava v sebe dažďovú vodu a počas horúčav ju postupne uvoľňuje. Prispieva tak k zlepšeniu klímy. „Dnes máme zrekonštruovanú strechu na mestskej budove, ktorá dokonca napomáha vytváraniu príjemného prostredia aj na našom námestí,“ dodala Balkovičová.

Vybudovať ju nebolo jednoduché. „Práce trvali niekoľko mesiacov, aj keď je pravda, že zhruba mesiac sme čakali na samotné koberce z rozchodníkov. V období, kedy mali byť prevezené, totiž nastali také prudké dažde, že ich nebolo možné vybrať z rozbahnených polí,“ hovorí Jakub Havlík z odboru výstavby zvolenskej radnice. Napokon všetko dobre dopadlo a nová strecha začala slúžiť svojmu účelu. Mimochodom, použitý koberec z rozchodníkov dosahuje rozmer až 300 štvorcových metrov.

„Samotná rastlina je suchomilná, bez kvapky vody vydrží aj dlhšie ako mesiac. Jej korene prerastajú do vrstvy substrátu z minerálnej vlny, ktorý nasáva dažďovú vodu. Pri bežnej, nevegetačnej streche by prakticky všetka odtiekla do kanalizácie. Zelená strecha však zachytí 70 – 95 % vody, ktorá sa následne pomaly odparuje. Odľahčuje sa tak kanalizácia, zvlhčuje sa okolie,“ uvádza referentka pre verejnú zeleň Jana Tlučáková. Za zmienku stojí, že pri skúškach boli rozchodníky zalievané počas troch dní, pričom „špongia“ zo spomínaného substrátu dokázala bez problémov nasať všetku vodu.

„Strecha nevytvára teplo, zadržiava vodu, čo je pri počasí striedajúcich sa letných horúčav a prívalových dažďov neoceniteľné. Popri zelenej streche na autobusovej stanici je to ďalšia možnosť ako aspoň máličko zlepšiť mikroklímu územia. Samozrejme sme si vedomí, že ani jedna z nich ekologický problém nevyrieši. Chceme však ísť príkladom a veríme, že postupne sa do budovania zásobníkov vody či zelených striech pustia aj súkromné spoločnosti či dokonca jednotlivci. Negatívne dopady klimatických zmien v našom meste sa nám totiž podarí výraznejšie zmierniť iba spoločným úsilím,“ uviedla na záver zvolenská primátorka.

Fotogaléria: Zelená strecha Zvolen 2021

TS: PhDr. Martin Svatuška hovorca – Mesto Zvolen