• Št. dec 1st, 2022

Ženský zákon vracia Tajovského na domovskú scénu

ByIMG_1979

feb 19, 2022

TS: Posledný februárový piatok v Divadle Jozefa Gregora Tajovského bude v znamení premiéry veselohry ŽENSKÝ ZÁKON, ktorej autorom je známy dramatik a zároveň patrón divadla.

Tajovského hru spolu so štvorčlenným inscenačným tímom a sedemčlenným hereckým kolektívom na zvolenské javisko postavil umelecký šéf Peter Palik. Vlastnú originálnu úpravu a výklad režisér podporuje štylizovanou scénografiou. Kostýmy Lucie Šedivej sú inšpirované ľudovým krojom a doplnené detailmi, ktoré korešpondujú s celkovým konceptom. Inscenáciu, ktorá kombinuje moderné a tradičné, originálne prifarbuje aj scénická hudba Martina Geišberga. Charaktery postáv a dynamiku spoločných výstupov pohybovo dotvorila Soňa Kočanová.

Presne vystavaná hra s plastickými postavami ponúkla inscenátorom bohatý priestor pre hravé a navrstvené herecké kreácie. Osobitý humor J. G. Tajovského takto často dostáva podoby súčasnej komiky. Úsporný jazyk s originálnymi rečovými zvratmi zostáva jedným z pilierov inscenácie a dodnes svedčí o dramatikovom majstrovstve dialógu. Nosnými postavami Ženského zákona sú Zuza Javorová (D. Výrostek Misárová) a Mara Malecká (B. Špániková). Ich rodičovská sebeckosť a tvrdohlavosť vyvolajú nečakaný konflikt medzi vlastnými rodinami i deťmi, ktoré smerovali k uzavretiu manželstva. Dedinská klebetnica Dora (v úprave DJGT – R. Sanitra) vedená vlastnými záujmami vybičuje rozbúrené emócie, čím roztočí dynamický pôdorys klasickej veselohry smerujúci k (ne)tradičnému rozuzleniu.

Prvý premiérový titul Divadla Jozefa Gregora Tajovského v roku 2022 tematicky podčiarkuje motto 73. sezóny IDENTITA. Ženský zákon je v línii hier v repertoári DJGT, ktoré inovatívne interpretujú regionálne kultúrne dedičstvo. Premiéra, ktorá zvolenskému obecenstvu predstaví v poradí štvrté naštudovanie známej veselohry (predchádzajúce boli v rokoch 1950, 1964 a 1979) sa uskutoční 25. februára o 18:30 a predpremiéra v rovnakom čase deň predtým.

TS: Mgr.art. Ján Chalupka, dramaturg DJGT.