• Pi. dec 1st, 2023

Zvolen obnovil svoje námestie pred železničnou stanicou

Autor IMG_1979

mar 5, 2022
Prestrihnutie pásky predstaničného priestoru. Foto: zdroj TS

TS: Veľké zmeny rozľahlého priestoru medzi Višňovského parkom a kruhovým objazdom sú zrejmé na prvý pohľad. Dotkli sa nielen povrchov chodníkov a nástupíšť MHD, ale aj zelene, frekventovaného priechodu pre chodcov a parkoviska. Pribudli parkovacie miesta, priestor je po novom viac osvetlený, bezpečnejší, mesto nezabudlo ani na nové lavičky či smetné koše. „Veríme, že sa nám podarilo vytvoriť príjemný priestor, ktorý bude dobre slúžiť nielen cestujúcim, ale všetkým Zvolenčanom,“ zhodnotila rekonštrukciu primátorka mesta Zvolen Lenka Balkovičová.

Práce trvali približne rok a pol, stáli viac ako 1,8 milióna eur. „Teším sa, že sa nám podarilo získať príspevok z eurofondov, žiadosť spolu s projektom sme pripravovali dlho a svedomito. Som rada, že sme boli úspešní,“ dodala zvolenská primátorka.

Samotné práce boli rozdelené do troch fáz. „V prvej sme vyriešili dopravnú situáciu v súvislosti s autobusmi MHD. Pôvodne sa totiž dostávali pred budovu železničnej stanice pomerne komplikovane, čo okrem iného ohrozovalo bezpečnosť chodcov. Vďaka stavebným úpravám dnes už autobusy schádzajú do svojho pruhu priamo z frekventovanej štvorprúdovej cesty. Povrch tvorí moderná dlažba, cesta plná výtlkov je tak už minulosťou,“ hovorí Soňa Chrastinová, vedúca odboru výstavby zvolenského magistrátu.

Rekonštruovaný bol pochopiteľne aj samotný priestor námestia pred budovou železničnej stanice. „Rozľahlé plochy plné popraskaného a vypadaného asfaltu nahradila dlažba. Časť z nej je tvorená vodiacimi prvkami pre ľudí so zrakovým znevýhodnením, jej umiestnenie bolo dokonca konzultované s predstaviteľmi Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska“, uviedol hlavný architekt mesta Peter Kašša. Dodal, že zelené plochy boli upravené a zväčšené, dosadené boli aj nové stromy. Tie je po novom vidieť aj v okolí lavičiek, pri zastávkach MHD či na parkovisku. 80 z nich je napríklad vysadených, aby vo forme živého plota oddelili parkovisko hlavnej cesty. Došlo tiež k prestrešeniu medokýša, ten však bude kvôli rozsiahlej poruche spustený až neskôr.

Veľkou zmenou prešlo samotné parkovisko, jeho kapacita bola upravená na dvojnásobok. „Po novom tak bude slúžiť Zvolenčanom a cestujúcej verejnosti takmer 100 parkovacích miest. Časť z nich bude dokonca fungovať v režime „kiss and ride“, čo znamená, že budú slúžiť výhradne na krátkodobé zastavenie a vyloženie cestujúcich,“ dopĺňa Kašša. Nateraz budú síce parkoviská fungovať bezplatne, v budúcnosti ich však čaká zaradenie do regulovanej zóny.

„Mimoriadne dôležitá je pre nás bezpečnosť celého priestoru. Prispieva k nej otočná kamera, schopná veľkého priblíženia, umiestnená len pár desiatok metrov od budovy železničnej stanice. Sníma celý priestor, v prípade potreby tak vieme byť na mieste do niekoľkých minút,“ uviedol náčelník zvolenskej mestskej polície Juraj Chabada.

„S nastupujúcimi jarnými dňami ešte dôjde na drobné sadové úpravy, dnes už však nič nebráni tomu, aby Zvolenčania a cestujúca verejnosť mohli plnohodnotne využívať celý priestor,“ dodala zvolenská primátorka na záver slávnostného otvorenia zrekonštruovaného predstaničného námestia.

TS: PhDr. Martin Svatuška – hovorca – Mesto Zvolen. Foto: zdroj TS