Výnimočná premiéra na záver sezóny divadla J. G. Tajovského

Dobrý ročník.

TS: Po početných netradičných inscenáciách a podujatiach, ktoré boli náplňou festivalu Zámocké hry zvolenské pripravilo Divadlo Jozefa Gregora Tajovského aj špeciálnu bodku 73. divadelnej sezóny. Režisér a umelecký šéf Peter Palik upravil a režíroval hru dramatika Alda Nicolaja Dobrý ročník. Inscenácia je venovaná životným jubileám a „šitá na telo“ nestorov umeleckého súboru Štefana Šafárika a Vladimíra Rohoňa. Protagonisti inscenácie na javisko prinášajú osobitý taliansky šarm, humor a búrlivé emócie, čím neustále potvrdzujú, že ich výkony a vzájomná súhra neustále zrú, ako víno z dobrého ročníka.

Taliansky spisovateľ Aldo Nicolaj (1920 – 2004) bol ako bojovník proti fašizmu zajatý v nemeckom tábore. Po skončení druhej svetovej vojny a návrate do vlasti sa stal diplomatom v krajinách Latinskej Ameriky. Bohaté životné skúsenosti uplatnil aj vo svojej nekonvenčnej dramatickej tvorbe. V satirických hrách so silným sociálnym podtónom sa vysmieval hlavne malomeštiactvu a zameral sa aj na citový egoizmus v partnerských a medzigeneračných vzťahoch. Lyricky ladená komédia Dobrý ročník (Classe di ferro) z roku 1974 vyniká majstrovským balansovaním medzi sklamaním a nádejou. Hrdinovia hry Stefano a Vincenzo, ktorí patria do povojnového „dobrého ročníka“, s láskavým humorom a ironickým nadhľadom komentujú dianie vo svete i vzťahy s najbližšími. Ich šťavnaté dialógy na lavičke sú popretkávané vtipnými bonmotmi a náhodnými stretnutiami v parku so záhadnou bežkyňou Ambrou, v podaní Dominiky Výrostek Misárovej. V inscenácii nechýbajú dramatické situácie ani podmanivé talianske evergreeny, ktoré sú interpretované naživo. Funkčná scéna je dielom režiséra P. Palika a v inscenačnom tíme sú ešte kostýmová výtvarníčka Eva Farkašová, dramaturg J. Chalupka a hudobník Daniel Špiner.

Úprava P. Palika vychádza z pôvodného prekladu Blahoslava Hečka, ktorý pod názvom Dvaja na lavičke v roku 1980 v DJGT úspešne režíroval Martin Peterich. Diváci si môžu vychutnať silný príbeh a skutočný herecký koncert dvojice výrazných hereckých osobností zvolenského súboru, v ktorom sa ako všeliek na aktuálne problémy ponúkajú humor a tolerancia. Komorná inscenácia je tematicky prepojená s mottami dvoch sezón – IDENTITA a DOMOV.

Premiéry sú naplánované na záver aktuálnej a na začiatok budúcej divadelnej sezóny. Prvá premiéra bude v sobotu 18. júna o 18:30 a druhá 9. septembra 2022 v sále DJGT.

Reprízy tejto komornej inscenácie sú naplánované tak na veľkom javisku ako i v Štúdiu DJGT.

TS: Mgr.art. Ján Chalupka dramaturg DJGT.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: