• St. mar 29th, 2023

Lenka Balkovičová: Ako primátorka končím, so Zvolenčanmi ostávam

Lenka Balkovičová. Foto: zdroj TS

TS: Zvolenská primátorka definitívne plní sľub, ktorý dala pred štyrmi rokmi. „Vyhlásila som vtedy, že ide o moje posledné volebné obdobie na čele mesta. Slovo, ktoré som dala Zvolenčanom, platí aj po štyroch rokoch,“ okomentovala svoje rozhodnutie a dodala: „S približujúcimi sa voľbami za mnou prichádza čoraz viac ľudí so žiadosťou, aby som zúročila svoje skúsenosti a aj v čase prichádzajúcej hospodárskej krízy pomohla nášmu mestu a jeho obyvateľom. Vážim si to. Ak mi Zvolenčania vyjadria svoju dôveru, hodlám pre nich ďalej pracovať z pozície poslankyne mestského a krajského zastupiteľstva.“

Balkovičová dokázala zvíťaziť v primátorských voľbách vo Zvolene v rokoch 2014 i 2018. Jej druhé volebné obdobie pritom poznamenali krízy, aké svet, krajina i samotné mesto dlho nepamätá. Previedla Zvolenčanov náročnými rokmi pandémie, utečeneckou krízou v súvislosti s vojnou na Ukrajine i vlnou povodní, keď práve mesto ratovalo ľudí ohrozených veľkou vodou. A tiež ekonomickými dôsledkami toho všetkého. „Nech bolo akokoľvek ťažko, našli sme riešenie. Keď prišiel koronavírus a neboli rúška, šili ich naši zamestnanci. Keď bolo potrebné pomôcť seniorom s nákupmi, doviezli sme im ich priamo domov. A keď na nás štát zvalil priam nezvládnuteľnú úlohu – pripraviť v priebehu niekoľkých hodín celoplošné testovanie, zvládli sme i to. Len aby sme pomohli Zvolenčanom,“ zhodnotila Balkovičová náročné uplynulé obdobie.

Za osem rokov sa vo Zvolene uskutočnilo veľa nových projektov, rekonštruovali sa školské dvory, cesty, dokonca celé ulice. Predsa sú aj veci, ktoré sa celkom nepodarili. Primátorka si je toho vedomá: „Veľmi som túžila priniesť Zvolenčanom novú plaváreň a kúpalisko. Pre niektorých jednotlivcov sa však z toho stala téma na politikárčenie. Práve preto neuspeli moji predchodcovia a napokon sa to nepodarilo ani za môjho primátorovania. Predsa sme sa však v uplynulom období posunuli. Podarilo sa nám pripraviť projektové dokumentácie, ak ich budúce vedenie mesta využije, Zvolenčania sa relatívne rýchlo môžu kúpať.“

Balkovičová hovorí, že si váži osemročnú podporu Zvolenčanov, bez nej by nikdy nedokázala uskutočniť veľké projekty. „Zvládli sme toho spoločne neúrekom – vždy slušne a poctivo. Podarilo sa nám dať priestoru okolo železničnej stanice tvár hodnú vstupu do nášho kráľovského mesta. Aj keď to bola ťažká a zdĺhavá práca, obnovili sme Park Ľ. Štúra a jeho okolie a splnili tak sen Zvolenčanov o zrekonštruovanom námestí po celej jeho dĺžke. Naše krásne námestie sme oživili kultúrou a podujatiami, priniesli sme Fun zónu i Vianočnú dedinu. Obnovili sme tri školské dvory a postupne obnovujeme ďalšie, aby sme naše deti priviedli k pohybu aj v dobe mobilov a tabletov, ktorá športu príliš nepraje. A to ani zďaleka nie je všetko. V dohľadnej dobe pripravím Zvolenčanom podrobný odpočet svojej činnosti,“ prisľúbila zvolenská primátorka.

Kandidovať na post poslankyne mestského i krajského zastupiteľstva mieni opäť ako nezávislá, čo znamená, že musí vyzbierať dostatočný počet podpisov. Dokonca dvakrát. Nerobí jej to problém? „Naopak. Zvolenčania dobre vedia, že som s nimi takmer na každom podujatí, rozprávame sa spolu nielen na úrade, ale aj priamo v uliciach nášho mesta. Práve z týchto rozhovorov vzišiel nejeden nápad, ako ešte viac zlepšiť život v našom meste. Aj preto sa veľmi teším na ďalšie a ďalšie stretnutia so Zvolenčanmi,“ dodala Balkovičová.

TS: PhDr. Martin Svatuška – hovorca Mesto Zvolen. Foto: zdroj TS