• St. máj 31st, 2023

Jarná kvapka krvi dala Zvolenčanom opäť príležitosť darovať krv

TS: Jarná kvapka krvi v Nemocnici AGEL Zvolen prilákala množstvo darcov z okolia. Tradícia darcovstva sa postupne vrátila do Zvolena, kde viac ako 10 rokov takáto možnosť chýbala. Vďaka mobilnému odbernému tímu spoločnosti MEREA bude možné darovať krv každý mesiac.

„Na odber prišlo celkovo 23 účastníkov, z toho 19 sme pripustili k darovaniu. Troch darcov sme, bohužiaľ, museli vyradiť z dôvodu užitia liekov, ktoré skontraindikovali odber. Jednu darkyňu sme museli vyradiť kvôli tomu, že bola za posledných 72 hodín opakovane ošetrená zubným lekárom,“ uvádza MUDr. Tomáš Bášti z AGEL MEREA.

Pri darovaní krvi je mimoriadne dôležité dbať na dostatočný pitný režim, vyhýbať sa mastným jedlám či abstinencia v rámci alkoholu a tabakových výrobkov aspoň 24 hodín pred odberom. Pozor si však treba dať i na užívané lieky a návštevu zubára. Darovať krv totiž nie je možné, ak ste pred menej ako troma dňami navštívili stomatológa. „Vždy tam môže dôjsť ku kontaktu s krvou. Dochádza tiež k vŕtaniu do zuba, pričom sa môže otvoriť dreňová dutina. Počkať treba aj po dentálnej hygiene,“ prízvukuje MUDr. Bášti. V ústnej dutine môže ľahko dôjsť k mikrotraumám na ďasnách, kadiaľ sa dostanú baktérie či umelé látky zo zubných náhrad do krvného obehu.

Medzi darcami boli skúsení dlhoroční darcovia, našli sa však i nováčikovia, ktorí statočne a s úsmevom na tvári prispeli svojou prvou kvapkou. Mnoho z nich ocenilo najmä fakt, že kvôli darovaniu krvi nemusia dochádzať do susedných miest. Zdravotníci znovu prízvukovali, že krvi nikdy nie je dostatok a radi uvítajú darcov všetkých krvných skupín. „Aktuálne je najväčší nedostatok v rámci krvnej skupiny AB, menší počet je tiež u skupiny B,“ prezradil aktuálny stav MUDr. Tomáš Bášti.

Nemocnica AGEL Zvolen úprimne ďakuje všetkým darcom, ako aj mobilným odberným jednotkám pre darovanie krvi z MEREA a Nemocnice AGEL Komárno. Všetkých záujemcov o darovanie krvi zároveň pozýva na aprílovú kvapku krvi, ktorá sa uskutoční 20. apríla a bude spojená so súťažou o špecializované vyšetrenie v laboratóriách AGELLAB.

Fotogaléria. Jarná kvapka krvi 2023

TS: Mgr. Martina Pavliková – Hovorkyňa AGEL SK. Foto: zdroj TS

Pridaj komentár