• Št. feb 2nd, 2023

Vladimír Rjabčikov a jeho nadčasové diela v Galérii na Tehelnej

ByIMG_1979

apr 16, 2014 ,
vladimir-rjabcikov
Aj takéto parádne obrazy sa nachádzajú na výstave. Foto: ZV-podujatia.

V sobotu sa konala v Parku zabudnutých susedov špeciálna celodenná akcia pod názvom  Natur trh s množstvom sprievodných podujatí. Boli tu stánky so všakovakým tovarom, prebiehali tvorivé dielne, maľovalo sa na tvár, otvárala sa výstava, zahrala kapela a veľa ďalšieho.

O tom ostatnom počas dňa si povieme viac v samostatnom článku, teraz sa budeme venovať vernisáži výstavy Ukrajinských umelcov v Galérii na Tehelnej.

Bola to v poradí 73. výstava, ktorú organizuje Galéria Živa, Galéria na Tehelnej a táto sa konala  aj v spolupráci s Detvianskou umeleckou kolóniou.

Kurátorom výstavy bol samotný zakladateľ umeleckej kolónie, výtvarník a ľudový rezbár – umelec Milan Malček. Pán Malček sa v úvode rozhovoril o samotnom vzniku ich združenia.  Hovoril o tom, že kolónia bola založená v roku 2001 na sté výročie pôvodnej Detviansko-Maďarskej kolónie, ktorú zakladal Jaroslav Augusta a Emil Pacovský. Na Detvu chodili deväť rokov, tvorili, maľovali a diela, ktoré vytvorili sú majetkom národnej galérie, rôznych iných galérií, nachádzajú sa aj v súkromných zbierkach.

Po sto rokoch vznikol nápad založiť novú kolóniu s prívlastkom umelecká, aby do nej mohli chodiť okrem maliarov aj rezbári, fotografi aj ďalší umelci  a aby ľudia nezabudli, že aj na Detvu chodili umelci.

Vystavené obrazy sú od Vladimíra Rjabčikova, ktorý pochádza z Moskvy a jeho tvorbu odporučila Akadémia kultúry a výtvarného umenia v Moskve. Rjabčikov nie je meno neznáme, na Slovensku sa zúčastnil už štyroch sympózií aj so zvyškom svojej rodiny.

Viac nielen o dielach, ale aj o autoroch samotných sa dozviete na priloženom videu

Po otvorení výstavy povedal za galériu Jozef Klement, že by chcel zaviesť takú tradíciu, inštalovať   výstavy nielen  v Galérii, ale aj na plote vonku  a raz po nejakom čase, možno v horizonte troch rokov zorganizujú výstavu podľa želania ľudí.

Fotografie:

Článok, foto a video: Ján Števonka.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri