• St. okt 4th, 2023

Zvolen mieri k novej plavárni. O jej podobe rozhodnú architekti

Autor IMG_1979

jún 27, 2023
Možná podoba novej plavárne. Foto: zdroj TS

TS: Mestskí poslanci včera schválili súťaž, z ktorej vzíde konečný návrh stvárnenia. Prihlásiť sa do nej môžu architekti so svojimi návrhmi, predkladať ich môžu až do konca septembra. Mesto si určilo základné požiadavky, ktoré musia byť rešpektované. Patrí medzi ne veľkosť bazénov, ale aj zelená strecha či ďalšie prevádzky, ktoré by mali byť v budove umiestnené.

Stará mestská plaváreň sa rokmi dostala do zlého technického stavu. Náklady na prevádzku sú vysoké, rovnako sú nevyhovujúce dopady na životné prostredie. Nedá sa v nej regulovať teplota a neustále hrozia rozsiahle poruchy vykurovacieho systému.

Na jej mieste mesto plánuje vybudovať novú, modernú, ekologickú s kapacitou až 500 osôb, s reštauráciou, fitness centrom, saunou i novým parkoviskom. Stará budova má byť komplexne zrekonštruovaná, aby v nej mohlo byť umiestnený nový bazén s tobogánom. Uvedená vodná plocha by mala slúžiť pre potreby relaxu širokej verejnosti.

„V plánovanej prístavbe bude umiestnený nový plavecký bazén s dĺžkou 25 metrov a 10 súťažnými dráhami. Svojimi parametrami bude môcť poskytnúť dokonca možnosť pre usporiadanie vrcholových plaveckých podujatí, vrátane tých svetových,“ vysvetľuje zvolenský primátor Vladimír Maňka.

Ekologickosť budovy bude podľa jeho slov zabezpečená napríklad aj zelenou strechou. Jej benefitom bude možnosť slnenia počas leta. Mesto dokonca uvažuje aj s vybudovaním vonkajšieho rekreačného bazéna s priestorom na odpočinok.

V minulosti vo Zvolene prebiehali rozsiahle diskusie o veľkosti plaveckého bazéna. „Ak by sme stavali 50 metrový bazén, nebude priestor na potrebné parkovanie, museli by sme tak pristúpiť k výstavbe parkovacieho domu. Rozdiel v investícii by už predstavoval minimálne 3,5 milióna eur. Okrem toho prevádzka väčšieho bazéna by bola o 175 tisíc eur ročne drahšia, aj so zohľadnením počtu návštevníkov. Tento rozdiel vyžaduje ročné splátky vyššie o pol milióna eur po dobu 12 rokov. Obyvateľov mesta by to stálo viac o 6 milión eur len za prvých 12 rokov prevádzky. Mesto veľkosti Zvolena by to neúmerne zaťažilo, nebolo by tak schopné spolufinancovať ďalšie potrebné investície za desiatky miliónov eur, ktoré pripravujeme,“ ozrejmil návrh 25 metrového bazéna zvolenský primátor.

„Nie je vôbec jednoduché zladiť predstavy odborníkov, poslancov, profesionálnych športovcov i samotnej verejnosti. Nejednotnosť a rôznorodosť názorov v minulosti spôsobili, že Zvolenčania doteraz nemajú možnosť plávať v dôstojných podmienkach. O to viac ďakujem všetkým poslankyniam a poslancom mestského zastupiteľstva, ktorí včera schválili návrh architektonickej súťaže na novú plaváreň,“ dodal Maňka.

TS: PhDr. Martin Svatuška – hovorca Mesto Zvolen

Pridaj komentár