Na Bakovej Jame sa konal 9. ročník bežeckých pretekov Buď FIT, nie len IT

Autor IMG_1979

júl 5, 2023 ,
Štart hlavného behu. Foto: IMG_1979

Už 8.ročník Zvolenskej bežeckej ligy 2023 (ZBL) pokračoval piatym podujatím seriálu 9. ročníkom behu „Buď FIT nie len IT“ v krásnej prírode Bakovej jamy a už po piatykrát vo formáte ZERO WASTE.

Deviaty ročník obľúbeného behu Buď FIT, nie len IT v priestoroch bývalého vojenského útvaru Baková Jama bol opäť perfektne pripravený tradične i so sprievodnými akciami. Usporiadateľmi tohto podujatia boli Mesto Zvolen, OZ Slovenský šport a samozrejme Lucia Piatriková s kolektívom, o technické zabezpečenie sa postarala už tradične partia z Mišo s.r.o.

Organizátori pripravili viacero tratí. Detská mala dĺžku 400 m. Hobby okruh bol situovaný v lese a jeho dĺžka bola tentokrát 3,5 km. Hlavné preteky tento rok sprevádzala zásadná zmena, nová trať hlavného okruhu.

Touto zmenou sa trať predĺžila z pôvodných 6,5km na 7,2km. Bežalo sa po pôvodnej trase až do Sliackej doliny, kde sa pokračovalo ďalej smerom na Salaš. Na Salaši trať odbočila smerom doprava a pokračovala až ku asfaltovej ceste z Lukového a po tejto ceste bol dobeh späť do cieľa.

Túto zmenu boli organizátori nútení urobiť z dôvodu veľmi zlého stavu pôvodnej trate, kde býva na dlhých úsekoch veľmi hustá a vysoká tráva a stav trate sa každým rokom zhoršoval.

Podujatie zaznamenalo znova peknú účasť, keď v rámci ZBL bodovalo 121 pretekárov a štartovalo i 10 Nordic walkerov.

V najmladšej kategórii žien dominovala a obhájila víťazstvo Zvolenčanka Lucia PIATRIKOVÁ, inak hlavná organizátorka pretekov, no najrýchlejšou ženou v cieli bola Detvianka Jana KUCEJOVA , štartujúca v kategórii žien nad 39 rokov, keď na trati dominovala časom 34:19,0 minúty. Vo veteránskej kategórii žien zvíťazila Janka POTANČOKOVÁ behajúca vo farbách Atléti Banská Štiavnica.

V hlavnej kategórii mužov si prvenstvo vybehal Andrej PAULEN ( Kamzík 1000+) časom 25:20,9 minúty.

Michal KRÁLIK reprezentujúci Atletický Klub Krupina časom 28:45,5 minúty dominoval v kategórii do 49 rokov.

Čas 24:35,7 minúty zabehol Marián MELICHERČÍK (AK Danica Zvolen) stal sa víťazom kategórie do 59 rokov. V najstaršej mužskej kategórii bol najrýchlejší v cieli Bohuslav MELICHERČÍK ( BANSKÁ ŠTIAVNICA) časom 33:45,2 minúty.

V hobby kategórii zvíťazili a prvenstvo obhájili Marta Húšťava Šipulová a Martin Ďuríček.

Hlavná organizátorka podujatia Lucia Piatriková bola na záver spokojná, bodaj by nie veď v hlavnej ženskej kategórii zvíťazila: „Tento ročník sprevádzali dve významné zmeny. Prvou zmenou bol deň pretekov z tradičnej soboty na nedeľu. Druhou bola zmena hlavnej trate. Nová trasa sa o niečo predĺžila na dĺžku 7,2km, je orientovaná smerom ku mestu Sliač a poskytuje viac tieňa v horúcich letných dňoch.

Tento rok sme zaznamenali rekordnú účasť, a to presne 121 bežcov na hlavnej trati. Dokopy sa na všetkých tratiach zúčastnilo 167 pretekárov. Okrem bežcov hlavnej trate pretekali aj deti a hobby bežci. Ďalšou novinkou bol nordic walking, kde walkeri absolvovali hobby trať. Každý účastník podujatia dostal drevenú medailu. Tento rok ste si mohli vyskúšať aj orientačný beh a labyrint zabezpečený klubom orientačných športov Viatoris. Deti sa mohli po dobehnutí povoziť na koníkovi od JK Cheval d’or.

Na záver podujatia vystúpila skupina stredovekých tancov Pulcherrima Rosa zo Zvolena. Ďakujem všetkým organizátorom za ich energiu a zodpovedný prístup, vďaka čomu toto podujatie organizujeme už 9 rokov. Dúfam, že sa všetkým bežcom a walkerom na našich pretekoch páčilo, a že sa s nimi uvidíme aj budúci rok pri jubilejnom ročníku.“

V 8.ročníku ZBL je po piatich pretekoch v celkovom hodnotení nasledujúci stav.

Bez rozdielu kategórií sú na čele so ziskom 75 bodov Janka Kucejová (F) a Marián Melicherčík (C) pred Milanom Valockom (D) s 72 bodmi.

V bodovaní po kategóriách vedú v celkovom súčte bodov Kristián Zimány, Ľuboš Jombík, Marián Melicherčík, Milan Valocka, Lucia Piatriková, Jana Kucejova a Janka Potančoková.

Nasledujúcimi pretekmi seriálu 8.ročníka ZBL bude 12. augusta 2023 populárny Beh okolo vodnej nádrže Môťová so štartom i cieľom v Areáli Orlík.