• Ut. nov 28th, 2023

Zvolen hostil XV. ročník Zvolenského festivalu speváckych zborov

Autor IMG_1979

okt 23, 2023
Komorný zbor zvony – Selenča, Srbsko. Foto: IMG_1979

Počas dvoch októbrových dní 20. a 21.10.2023 si v meste Zvolen rozhodne prišli na svoje priaznivci zborového spevu.

Tu v srdci stredného Slovenska zorganizoval Zvolenský spevácky zbor pod záštitou primátora Vladimíra Maňku jubilejný 15. ročník Zvolenského festivalu speváckych zborov. Keď sme už pri tých výročiach, tak tento rok oslavuje náš súbor 140. výročie.

Zároveň na tento festival pozýval aj hudobný odbor Matice Slovenskej, nakoľko toto bola aj festivalová prehliadka speváckych zborov práve Matice Slovenskej.

Ako už bolo spomenuté, festival sa konal počas dvoch dní, v piatok prebiehal v Kongresovom centre TU Zvolen a nasledujúci deň v kaplnke na Zvolenskom zámku.

Celkovo sa divákom predstavili štyri zbory a to domáci Zvolenský spevácky zbor, Spevácky zbor mesta Brezna, Komorný zbor zvony – Selenča, Srbsko a Komorný zbor Musica Viva – Báčsky Petrovec, Srbsko.

Festival okrem primátora mesta Zvolen prišiel podporiť aj poslanec MsZ Zvolen Ing. Branislav Husár a Prof. PaedDr. Milan Pazúrik, CSc. a v hľadisku bolo možné vidieť aj Mariána Kološtu.

Po predstavení vzácnych hostí a predstavení prvého speváckeho zboru sa na plátne premietala pútavá prezentácia o histórii Zvolenského speváckeho zboru, ktorú si pripravila JUDr. Želmíra Machalová.

Po tomto úvode sa už k slovu dostali jednotlivé zbory a musím uznať, že to bol rozhodne po všetkých stránkach umelecký zážitok, ktorý ocenili aj diváci potleskom.

Nuž, nech sa páči od nás aspoň pár fotografií a videá.

Video: Zvolenský spevácky zbor

Video: Spevácky zbor mesta Brezna

Video: Komorný zbor Musica Viva

Komorný zbor zvony – Selenča, Srbsko

Video. História Zvolenského speváckeho zboru

Fotogaléria: Zvolenský festival speváckych zborov 2023

Článok, fotografie a videá: IMG_1979.

Pridaj komentár