• St. nov 30th, 2022

Vernisáž Dambusters na Zvolenskom zámku

dambusters
Jedno z vystavených diel. Foto: Ján Števonka.

Diela, ktoré vznikli v uplynulých dvoch rokoch počas sympózia v obci Slatinka, navrhnutej na likvidáciu kvôli výstavbe priehrady, vystavujú od 9.februára.2011 v Severozápadnej bašte Zvolenského zámku.

Tucet mladých umelcov nimi reaguje na dlhodobo neudržateľnú situáciu, v ktorej sa Slatinka a jej obyvatelia nachádzajú.

Samotná výstava s názvom Dambusters je počiatkom dlhodobejšej vízie, ktorej cieľom je vytvorenie hlbšieho vzťahu k tomuto jedinečnému miestu.

Konferencierom tejto vernisáže bol Pán. Jozef  Klement.

Ako prvý s príhovorom vystúpil Michal Černušák jeden z tucta umelcov, ktorý zároveň objasnil prečo vlastne tento projekt vznikol a predstavil aj zvyšných kolegov.

Vystavujúci umelci

  • Vanda Gábrišová, Dominika Žáková, Broňa Schraggerová, Katarína Sido, Jana Zatvarnická, Alexandra Barth, Patrícia Koyšová, Matej Černušák, Michal Černušák, Matej Fabian, Filip Sabol, Alex Zelina

Po príhovore Michala Černušáka a predstavení umelcov sa chopila slova aj kurátorka vernisáže Beáta Jablonská. Celí príhovor si môžete pozrieť tu na videu.

Výstava, ktorej kurátorkou je Beáta Jablonská, bude vo Zvolene sprístupnená do 9. februára 2011. Jej reinštaláciu budú môcť čoskoro vidieť aj v Bratislave a ďalších mestách.

Blog, foto a videá: Ján Števonka. Gramatická úprava : M. Š