• Po. okt 2nd, 2023

Súhrn akcií a podujatí v 41. týždni vo Zvolene

Autor IMG_1979

okt 17, 2011
relikvia-svateho-cyrila
V tej malej truhličke sa nachádzala tá povestná kostička Svätého Cyrila. Foto: Ján Števonka.

Tak ako minulý týždeň,  ani tento nebol chudobný na kultúrne a spoločenské podujatia v meste Zvolen, ba práve naopak. Všetko to začalo v pondelok 10.10.2011 kedy do kostola sv. Alžbety priniesli vzácnu kostičku z kľúčnej kosti svätého Cyrila a veru bola to oslava veľkolepá. Viac toho, čo bolo možné zažiť vo Zvolene sa dozviete v pokračovaní článku.

Kultúra

Literárny Zvolen trval dva dni, počas ktorých navštívilo Krajskú knižnicu vo Zvolene veľa zaujímavých osobností ako napr. Marcel Palonder a podobne.  Viac info o tomto podujatí nájdete v článkoch TU a TU.

Relikvia svätého Cyrila zavítala do Zvolena a bola vystavená v Rímskokatolíckom kostole sv. Alžbety. Vzácne pozostatky (kostička z kľúčnej kosti) slovanského apoštola sv. Cyrila boli pre verejnosť vystavené od 10. do 13. októbra.

Šport

juniorska-hracka-volejbalu
Hráčka VK MŠK Žiar nad Hronom. Foto: Ján Števonka.

Volejbalové juniorky TJ Slávia TU Zvolen privítali 15.10.2011 na svojej palubovke rovesníčky  z klubu VK MŠK Žiar nad Hronom. V oboch zápasoch sa bolo rozhodne na čo pozerať (myslím dievčatá), ale oba zápasy nedopadli pre zvolenské juniorky dobre a v oboch dueloch prehrali 0:3. Treba však povedať, že za nelichotivým skóre stojí chorobnosť kľúčových hráčok, najmä však kapitánky Márii Osvaldovej, ktorá vie vždy stmeliť tím a aj v ťažkých situáciách zvrátiť zápas na svoju stranu. Na budúci týždeň cestujú dievčatá do Vranova a proti MŠK Vranov nad Topľou budú mať čo robiť, ale verím, že prinesú body do tabuľky, lebo momentálne posledné miesto je viac než nelichotivé.

V mužskej extralige sa v hale IX. ZŠ Zvolen Západ  proti sebe postavili domáca MVK Lokomotíva Zvolen proti SPU Nitra. Po dvoch prehratých zápasoch po sebe bolo potrebné stoj čo stoj zabojovať , čo sa aj podarilo a nad mužstvom spod Zobora vyhrali 3:1.

Basketbalom sa niesla vo Zvolene sobota, kedy okrem zápasov v kategórii mini na V. ZŠ odohrali víťazné zápasy aj na IX. ZŠ, kde sa darilo dievčatám a v zápase s Tepličkou nad Váhom a s prstom v nose vyhrali vysoko 88:27.

V hokejovej extralige málokto očakával, že sa podarí Zvolenčanom uspieť aj na košickom ľade a veru podarilo sa a svojho súpera uštvali na stav 0:3. Do Zvolena tento týždeň prišli banskobystrickí barani a veru derby to bolo neskutočné, ale Zvolenčania si pri chuti zapísali ďalšie víťazstvo 2:1 nad baranmi.

V zápase v americkom futbale SFL 2011 a na umelej tráve MFK sa proti sebe postavili dvaja rivali. Na jednej strane Zvolen Patriots ktorý privítal doma klub Bratislava Monarchs a aj napriek tomu, že hneď v úvode kosti praskali a náš tím prehral doma vysoko 0:25.

12.10.2011 v 17. kole 3. futbalovej ligy (východ) vycestoval domáci MFK Zvolen do Trebišova, kde prehral 2:0 a vracal sa tak bez bodu.

Tanec

Aj v minulom týždni pokračovali oslavy 45. výročia založenia FS Marína a nakoľko redakcia pripravuje veľkolepý článok, tak sa rozhodne máte na čo tešiť, bude to stáť za to.

Výstava

Na zvolenskom zámku prebieha od minulého týždňa výstava fotografa Jozefa Faba pod názvom ,,Tváre ľudí stratených“ na 2. poschodí zámku. Výstava bude trvať od stredy 5.10.do poslednej nedele v októbri, v čase od 10.00 hod. do 17.00. hod. takže ešte máte čas prísť sa pozrieť.

Fotografie

Blog, video a foto: Ján Števonka.