• St. okt 4th, 2023

Velikáni hudby odzneli na zvolenskom zámku

velikani-hudby-zvolensky-zamok-10
Ivana F. (spev). Foto: ZV-podujatia

Štvrtkový podvečer 16.2.2012 patril na zvolenskom zámku hudbe. V Kráľovskej sieni sa uskutočnil koncert pod názvom Velikáni hudby.

Tento koncert bol venovaný skladateľom, ktorí sa svojou výnimočnosťou navždy zapísali do dejín svetovej hudby. Zanechali nám obrovské hodnoty v podobe prekrásnych diel, ktoré už stovky rokov prinášajú radosť a potešenie. Jozeph Haydn, Wolfgang Amadeus Mozart, Franc Liszt Claude Debussy –  výnimočné osobnosti, klavírni virtuózi, skladatelia novátori a priekopníci svojej doby. V tomto roku si pripomíname významné okrúhle výročia ich narodenia alebo úmrtia.

Hlavnými protagonistami na tomto koncerte boli okrem žiakov ZUŽ Zvolen aj hostia a to študenti z banskobystrického konzervatória a poslucháči Akadémie umení z Banskej Bystrice.

Na koncert sa prišla pozrieť aj víceprimátorka mesta Zvolen Mgr. Alžbeta Staníková ako aj pani Štarková z odboru školstva.

Pred poslednou klavírnou skladbou povedala ešte pár slov poslucháčom Eva Cachová z Akadémie umenia. Vo svojom príhovore sa poďakovala ZUŠ Zvolen za to, že takto spája tieto dve školy a že sa mohli stretnúť a zahrať si na jednej pôde a zároveň oslavovať už druhým rokom jubilujúcich skladateľov.

Hudobný prejav, ako aj výkon jednotlivých účinkujúcich, či už domácich alebo z Banskej Bystrice sa nedá nazvať inak ako vynikajúci. Dovolím si tvrdiť, že takto kvalitne odohraný koncert táto sieň ešte nezažila.

Najbližší koncert sa uskutoční 1.3.2012 a 28.3.2012 o čom budú tieto koncerty to sa už dozviete čoskoro.

V tomto článku je síce len jedno video, ale pripravuje sa samostatná stránka, kde budú dostupné všetky odohrané skladby vo forme videí.

Video – doporučujem použiť tlačidlo HD na videu

W. A. Mozart – Sonáta č.8

Hrajú – Anna Rejková (husle), Ondrej Oravčok (viola) a Juraj Škoda (violončelo) všetci ZUŠ Zvolen

Fotografie

Článok, foto a video: Ján Števonka.