• St. mar 29th, 2023
kam-kracas-ladakh-6
Veronika Střelcová. Foto: Ján Števonka.

ONI: Kam kráčaš, Ladakh?

ONA: Údolím Zanskar v indických Himalájach.

Volali ju „pomo“, to znamená dievča. Šťúply zázrak, čo prežije zimu medzi skalnými stenami veľhôr. Vzbudzovala obdiv. Dostala zvolenie starých dám, svižných sedemdesiatničiek, posedieť s nimi pri slanom čaji na babskej „párty“. Z času na čas sa ženy na povel jednej zhŕkli v malej miestnosti a klebetili. Vždy bolo o čom. Ochutnala slaný čaj s mliekom. Pozrela na jediného mužského zástupcu, ktorý zostal, bohvieprečo, so starenkami.

Údolie Himalájí šepoce všemožnými jazykmi. Angličtinou, nemčinou i slovenčinou. Raz prišla správa, že zahynul český turista. Iste to vraj bol niekto, kto išiel za Slovákmi do dediny. Kým chýr doletel k osadníkom, stala sa z neho tragická novinka. Pravda, zvesť sa nepotvrdila. Z českého návštevníka sa stala nemecká turistka. „Dorozumievanie je v týchto oblastiach rýchlejšie ako internet,“ opisuje 25-ročná fotografka zo Sielnice, absolventka Univerzity Komenského, ktorú zaujíma environmentálna politika a rozvojová pomoc. Prítomní sa trochu zamyslia a čakajú na vysvetlenie. Sme predsa v krajine, kde nie je nič, iba jeden televízor. Zdalo by sa, že sa tam živá duša objaví raz za mesiac. Ale aj krajina nedotknuteľných štítov má svojich dobyvateľov. Turisti so sprievodcami, ale aj domáci pendlujú medzi dedinkami, prechádzajúc so svojimi jakmi plece popri pleci. Nečudo, že sa správy šíria závratnou rýchlosťou. Do dvoch hodín od incidentu sa vie všetko a všade.

Veronika Střelcová zaujímavou prezentáciou fotografií predstavila malú indickú dedinku Ladakh pod Himalájami. Jej rozprávanie ozrejmilo život v napohľad zabudnutom kúte sveta. Fotografie zachytávajú okrem iného aj stavbu školy. Pomoc pri stavbe „vzdelávacej inštitúcie“ a „reforme indického školstva“ sa stala jedným z hlavných cieľov mladej fotografky. V spomienkach na základný kameň stavebných prác objavujeme ďalšie pikošky: „Vzdialenosti medzi dedinami sú obrovské, cesty žiadne a ak nám chýbali štyri klince, čakali sme na ne štyri dni.“ Na moment sa mi zazdá, že tiež žijeme na indickom subkontinente – v rýchlosti výstavby komunikácií a škôl za Indmi možno nezaostávame. A to máme obchody s klincami na každom rohu. „Deti sa tu učia tri jazyky. Do školy chodia chlapci aj dievčatá,“ hovorí o rovnoprávnosti a dodáva, že je zvykom, aby iba jedno dievča a jeden chlapec zo súrodencov zostali doma a starali sa o rodičov.

„V klamlivom počasí vystupujú teploty na 25 stupňov, ale pretože sme v horách, znesiete na sebe dve vrstvy,“  odpovedá Veronika na zvedavé otázky a upresňuje: „Zimné teploty klesajú až na mínus 35 stupňov:“ Vernisáž autorských fotografií Veroniky Střelcovej 2. marca na Zvolenskom zámku mala chuť campy – originálnej jačmennej múky a placiek. Autorkine zážitky zvečnené na fotografiách si môžete pozrieť do 21. marca v čase od 10:00 hod do 17:00 hod v zámockých priestoroch nad pokladňou na hlavnom nádvorí. Pozdravte sa Indii, tak ako sa patrí: Namiesto „Ako sa máš?“ naučte sa „Kam kráčaš?“

Video

Fotografie

Foto a video: Ján Števonka. Článok: Monika Necpálová