• Pi. mar 24th, 2023

Medzi Alexandrovcami zažiarila 6-ročná sólistka Valéria

alexandrovci-2012-zvolen
Foto: Ján Števonka.

Až diplomatickú úlohu zvykne mať občas kultúra takého rangu, akú predvádzajú Alexandrovci. Ich výnimočné turné po desiatich mestách Slovenska neobišlo nadšenie. Očakávania z brilantného vystúpenia sa nielenže naplnili, ale predčili ich prekvapenia, ktoré si hudobno-tanečné teleso pre publikum pripravilo.

Alexandrovská formácia vznikla v roku 1928 a odvtedy sa v jej radoch vystriedali stovky umelcov. Dnes sa divákovi na obdiv, nepochybne zaslúžený, stavia viac ako 120 účinkujúcich. Oproti začiatkom, keď mal súbor 12 členov, je to neporovnateľné množstvo. Úctyhodný počet si zaslúži veľké javisko, svetelnú šou a aj príhovor primátora. Inak to nebolo ani vo Zvolene. V meste pod Pustým hradom privítal hostí Miroslav Kusein.

Blížime sa k zimnému štadiónu hodinu pred začiatkom koncertu v utorok 6. júna. Autá jedno na druhom, zájazdové autobusy a desiatky chodcov, ktorí sa tešili na zážitok nepoznaný. Ľadová plocha ani náhodu nepripomínala ruskú zimu. S pribúdajúci minútami teplota stúpala a energia chytila do osídiel každého priaznivca slovanskej kultúry.  Zaplnenému štadiónu dominovala rozostavená scéna. Na jej pozadí sa skvel sťaby na červenom zamate obrovský nápis Alexandrovci.

Presnosť ako hodinky. Odbilo osem. Na vysvietenú scénu vpochodovali zboristi. Vlajkonosiči priniesli slovenskú a ruskú vlajku, ktoré dominovali športovej hale počas dvojhodinového koncertu. Úvodná pieseň Svjašennaja vojna pod dirigentskou taktovkou prof. Igora Rajevskijeva navodila príjemnú atmosféru a rytmiku armádneho súboru. Hudobným nástrojom velili balalajky. Tradičný nástroj východnej kultúry zaznel aj v sóle virtuóza Viktora Predina. Balalajke hrala kontra jagavá oceľovomodrá basa. Postupne sa predstavili v neraz artistických kúskoch tanečníci. Náhle zaznelo to známe „Na Kráľovej holi“. Duo speváckych legiend prerýval zborový spev a za precízneho muzicírovania orchestra zvolenské publikum žaslo nad čistotou slovenského jazyka ruského ansámblu.

Dirigent Nikolaj Kirilov sa ujal hudobného stvárnenia ukrajinského národného tanca. Na scéne sa objavili tanečníci, ktorí na jednej strane svojou odvahou a fyzickou zdatnosťou pripomínali artistov, na druhej strane ladnosťou a precíznosťou pohybu dokonale prezentovali ruskú baletnú školu. Občas sa zdalo, akoby v tanečnom skoku zastali nad zemou a potvrdili Zenonovu apóriu letiaceho šípu, popierajúc všetky zákony fyziky aj anatómie ľudského tela. sa predstavili umelci. Diváckemu oku tak bolo dopriate vidieť tanečníkov, akoby sa plavili po scéne. Široké lesklé gate len tak viali, keď sa v švihoch svetelnou rýchlosťou odliepali od zeme a nohy vynášali telo do neba.

Tanečné prelúdium malo šmrnc cirkusovej klauniády vo veselej  choreografii. Čierno-biele prúžky na tričkách dvoch námorníkov vyvolali úsmev v krátkej tanečnej scénke, kde o dve hlavy menší tanečný majster schytí pod pazuchu väčšieho. Nepomer telesnej konštrukcie zasa raz zaručil obrovské ovácie.

V speve Vadima Ananeva sa odzrkadlil obrovský operný talent. Zbor zaspieval aj pochodovú pieseň „V puť“. Grigory Osipov zas vtáčím trilkom pripomenul nápev „Vyjdu na ulicu“. Najkrajšou, veľmi sebavedomou speváčkou na svoj vek, bola Valeria Kurniškina. V námorníckej belobe a hlasom zlatším ako jej vlásky si publikum získala hneď dvakrát. V závere koncertu najmladšia členka Alexandrovcov spievala sólo svetoznámej piesne Katjuša.

Ruskaja romanca melódiou akoby nadpozemskou sa stala romancou zvolenskou vo chvíli, keď spevák šarmantne žmurkol na publikum. Šokom v najlepšom slova zmysle bola interpretácia Gottovej piesne Lady Karneval. Umelecký vedúci súboru Rajevskij roztancoval dirigentskú paličku pred publikom a orchester dirigoval tvárou k divákom.

Vo Zvolene sa predstavila aj hosťujúca skupina Alexandrov Park. Zaznela aj naša pieseň Išeu Macek do Mauacek a v podaní operného tria aj neskrotné O Sole Mio. Čaro tradície rozprávky a nádhera farebných krojov, aké poznať z Mrázika, sa vznášali nad pódiom pred očami divákov v tanečnej choreografii Ruskaja skazka.

Za možnosť priblížiť neutíchajúce dojmy formou fotografií, videozáznamu a slova z  vystúpenia hudobného, speváckeho a tanečného telesa svetového formátu vo Zvolene ďakuje redakcia organizátorom a spoločnosti Music Art 

Pozor súťaž o CD Alexandrovci – napíšte nejaký komentár o koncerte, ako sa páčilo a podobne a budete zaradený do žrebovania o CD. Je úplne jedno či sa jedná o koncert vo Zvolene, alebo z iného mesta na Slovensku. Žrebovanie bude 15.6.2012.

Video – doporučujem použiť tlačidlo HD na videu

Fotografie

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteru

Foto a video: Ján Števonka. Článok: Monika Necpálová.

Podobná téma