Od Tatier k Dunaju na zvolenskom zámku

alexander-jirousek-od-tatier-k-dunaju

Alexander Jiroušek. Foto: Ján Števonka.

V nedeľu 4.3.2012 sa uskutočnila v Severozápadnej bašte zvolenského zámku vernisáž výstavy fotografických obrazov Alexandera Jirouška - Od Tatier k Dunaju. Výstava potrvá do 23. marca 2012 v otváracích dňoch streda - nedeľa: od 10.00 do 17.30 hod., posledný vstup o 16.45, vstup cez pokladňu SNG. Za redakciu môžem odporučiť túto výstavu, nakoľko má čo ponúknuť nielen fotografom, ale aj širokej verejnosti. Na začiatku sa ujal slova po uplynutí tzv. akademickej štvrťhodinky kurátor výstavy Ján Križanský, ktorý privítal všetkých prítomných a predstavil nielen autora vystavovaných obrazov ale i jeho pani manželku doktorku Jirouškovú a jeho najlepšieho kamaráta Ing. Ladislava Pauleho.

Po prečítaní pútavého životopisu kurátorom výstavy dostal slovo Ladislav Paule, aby povedal svoj odborný názor na tvorbu svojho kamaráta Sašu, s ktorým sa už kamaráti bezmála 40 rokov.

Vo svojom príhovore vyzdvihol technickú zdatnosť ako aj tretí pohľad autora, ktorý presne vie odhadnúť vplyv svetla na danú lokalitu v tú či onú dennú alebo nočnú hodinu podľa toho, ako si to krajina vyžaduje a ohodnotil ho ako znalca Slovenska. Na záver svojho príhovoru ešte ozrejmil aj autorovu bohatú zbierku knižných publikácií, v ktorých sa dá nájsť obrovská hodnota.

V samotný záver sa dostal k slovu autor fotografií Saša, ako ho kamaráti oslovujú, ktorý ešte porozprával pár pútavých a humorných príhod nielen zo študentských čias, ale pospomínal aj na príhodu s bývalým prezidentom SR Rudolfom Schusterom.

Napokon sa prítomným poďakoval za to že prišli a pozval ich na pohár tokajského vína a neskôr na družnú debatu, v ktorej bolo možné prehodiť pár slov.

Celý videozáznam si môžete pozrieť aj na priloženom videu.

Alexander Jiroušek

Narodil sa v roku 1934 v Spišskej Novej Vsi. Po maturite na gymnáziu pokračoval v štúdiu na Vysokej škole technickej v Košiciach na Strojníckej fakulte. Vystriedal viacero povolaní, naposledy pôsobil ako vedúci marketingu a propagácie vo Východoslovenských železiarňach. Bol tajomníkom Krajskej organizácie Zväzu slovenských výtvarných umelcov. Od roku 1975 sa venuje fotografickej tvorbe ako výtvarník v slobodnom povolaní. Jeho fotografie sú súčasťou vyše 200 publikácií.

Výber z autorských publikácií:

  • Východné Slovensko – Košický kraj, 2007
  • Záhorie, 2008
  • Chrám Sv. Egídia v Bardejove, 1998
  • Dóm Svätej Alžbety, 2001
  • Slovensko, 2006
  • Košice – metropola Východného Slovenska, 2007
  • Kraj pod Tatrami, 1992 (ocenenie Európska cena za turistickú literatúru, Rím, 1994)

Zdroj info http://www.vucke.sk

Video – doporučujem zapnúť tlačidlo HD na videu

Fotografie

Článok foto a video: Ján Števonka.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri

Podobná téma

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: