• Št. feb 2nd, 2023

Vo Zvolene sa nacvičovalo zachraňovať životy

mladez-za-zachranu-zivotov-zvolen-23
Foto: Ján Števonka.

V štvrtkové popoludie 30.8.2012 sa uskutočnila pri fontáne na zvolenskom námestí akcia pod názvom Mládež za záchranu životov.

Samotnú akciu pripravil a mal pod palcom Slovenský Červený kríž Zvolen s podporou nadácie Zdravé mesto, predsedu BBSK  Ing. Vladimíra Maňku a v  spolupráci s Hasičským záchranným zborom vo Zvolene

Od 15-tej hodiny začal hlavný program fingovanou autonehodou, pri ktorej vodič automobilu pod vplyvom alkoholu stratil kontrolu nad vozidlom. Po ceste zrazil ešte dvoch chodcov a pri prudkom náraze preletel jeden zo spolujazdcov zo zadného sedadla  cez predné sklo na cestu pred auto.

Nakoľko sa po príchode hasičského zboru Hazz Zvolen nebolo možné dostať k ďalším zraneným, ktorí ostali zakliesnení vo vraku auta, museli nielen zabezpečiť priestor okolo auta, ale aj použiť ťažkú techniku na vyprostenie ostatných zranených.

Tých, ktorí sa nachádzali mimo auta sa ujala mládež SČK Zvolen na čele s kapitánkou Martinou Moťovskou a poskytli im prvú bezodkladnú pomoc. Následne poskytli prvú pomoc aj ostatným zraneným po vyprostení z auta.

Počas samotnej ukážky moderátor nielen fundovane opisoval priebeh zásahu Hazz Zvolen, ale aj samotné postupy, ktoré vykonávali na figurantoch jednotlivci z SČK Zvolen, ktorí ešte následne detailne upresnili, aký postup ošetrenia zvolili.

Počas akcie bol pripravený aj sprievodný program – skúška resuscitácie pre deti aj dospelých pod odborným dozorom, maľovanie na tvár a na telo. Nechýbali ani balóny s logom Červeného kríža a ďalší zaujímavý program.

V rámci projektu Moja krvná skupina pod titulom Si nula alebo béčko si tu bolo možné dať pri stolíku zdravotnej poisťovne Dôvera zistiť svoju krvnú skupinu.

Z akcie Vám prinášame zopár fotografií a zostrih samotného zásahu Hazz Zvolen a následne mládeže z SČK Zvolen.

Video 

Fingovaná autonehoda – 1. časť

Fingovaná autonehoda – 2. časť

Fotografie

Článok, foto a video: Ján Števonka.