• So. sep 30th, 2023

Deň holokaustu a rasového násilia vo Zvolene

den-holokaustu-2012-zvolen
Rabín Mayers (klavír) a Róbert Ragan. Foto: Ján Števonka.

Pondelok 10.9.2012 bol spomienkový “Deň holokaustu a rasového násilia”. Pri tejto príležitosti si zosnulých a deportovaných židov Zvolenčania uctili počas celodenného programu, ktorý zorganizovala Židovská náboženská obec, mesto Zvolen, Technická univerzita a iní. Počas tohto dňa sa vo Zvolene konali podujatia spomienkového a kultúrneho charakteru, ktoré boli otvorené pre širokú verejnosť.

Spomienkový program bol nesmierne bohatý a začal sa o 10. hod. v aule TU Zvolen konferenciou na tému holokaustu, za účasti žiakov stredných škôl. Následne potom bol premietaný tématický dokumentárny film „Zabudnuté transporty“ režiséra Lukáša Přibyla.

Na židovskom cintoríne o 14:00 hod. sa uskutočnila spomienková smútočná tryzna so zapálením sviečok a prečítaním mien zavraždených obyvateľov v meste Zvolen.

Po 16.hodine sa začal na zvolenskom zámku slávnostný koncert Martina Budinského a jeho hostí Andreja Barana, gitaristu Adama Marcoma a druhého hráča na cimbal, Vladimíra Homolu. Počas tohto veľkolepého koncertu zazneli skladby od takých velikánov ako Enrique Granados, Paganini, Scotta Joplina a jeho Ragtime, Ástora Piazzollu a jeho Night Club 1960 a v závere ešte nemohli opomenúť starú židovskú skladbu.

Slávnostný koncert 

Po ukončení koncertu sa všetci prítomní odobrali do výstavných priestorov severozápadnej bašty zvolenského zámku na otvorenie v poradí už 64. výstavy obrazov tentokrát Karola Feňveša, ktorú zorganizoval Rotary klub Zvolen, SNG – Zvolen zámok, galéria Živa.

Nakoľko pán Karol Feňveš sa nemohol zúčastniť, na vernisáži bola prítomná jeho pani manželka Judita, ktorá vyrozprávala veľmi pútavý príbeh k téme Holokaustu v spojitosti s jej manželom. Pri inštalovaní výstavy pomáhala Jozefovi Klementovi dcéra Feňvešou Ester.

Otvorenie výstavy 

Spomienkový deň sa zavŕšil veľkolepým jazzovým koncert Rabína Myersa s pánom Róbertom Raganom v Parku zabudnutých susedov pred kaviarňou Džezva na Tehelnej ulici.

Rabín Myers a Róbert Ragan

Ďalší ročník, počas ktorého si pripomíname a spomíname na obete holokaustu ako aj tých, ktorí prišli o svojich blízkych počas masového vyvražďovania je za nami. Všetkým, ktorí sa podieľali na príprave tohto podujatia treba aspoň takto poďakovať za to, že aspoň raz ročne si spomenieme v dnešnej hektickej a uponáhľanej dobe na   ťažké chvíle z toho smutného obdobia.

Fotografie 

Článok, foto a video: Ján Števonka.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteru

Podobná téma