• Pi. sep 29th, 2023

V Lesníckom múzeu vystavuje pozlátené fotografie Yaro M. Kupčo

Autor IMG_1979

jún 11, 2015 , , ,
yaro-m-kupco-3
Yaro Michal Kupčo na invalidnom vozíku. Foto: ZV-podujatia

Fotografuje klasickým dreveným bedničkovým fotoaparátom s čiernou plachtou cez hlavu aj na ručný papier a fotografie sú tónované sépiou do hneda a následne potiahnuté 24 karátovým zlatom.

Reč je o fotografovi, ktorého meno je Yaro M. Kupčo a práve jeho nezvyčajná a špecifická výstava pod názvom Cesty a zastavenia bola 3.6.2015 slávnostnou vernisážou otvorená v Lesníckom a drevárskom múzeu vo Zvolene a niečo viac si práve teraz o nej povieme.

Na otvorení  tejto slávnostnej vernisáže sa zúčastnili a pár slov povedali – hovorca Lesov SR Vlastimil Rezek a prišiel aj PhDr. Ján Beljak, PhD. a úvodný príhovor mala riaditeľka múzea Mgr. Ľubica Miľanová.

Možno si bude klásť niekto otázku,  prečo bol prítomný na otvorení pán Beljak. Ten to však pohotovo vysvetlil tak, že spoločne sa nakontaktovali cez kamaráta, ktorý ho poprosil, že má jedného super kamaráta fotografa a  či by  nebol taký dobrý a nesprístupnil mu miesta na Pustom hrade, ktoré by mohol fotiť. To sa podarilo a všetky dôležité miesta na Pustom hrade, ktoré boli fotogenické tak prešli fotoaparátom Yara Kupča.

Na záver vernisáže dostal slovo aj samotný autor, ktorý povedal, že názov Cesty a zastavenie má  nielen táto výstava,  ale aj jeho kniha a v podstate tieto dve slová charakterizujú spôsob a štýl jeho života. Hovoria o túžbe človeka po poznaní, ale aj o nutnosti zastaviť sa v tomto v dnešnom hektickom svete, kde sa všetci neustále niekam ponáhľame a sami nevieme v podstate kam.

Čerešničkou na torte vernisáže bolo premietanie a následné rozprávanie autora o  tvorbe ale aj o technike samotnej.

Nám neostáva nič iné, len Vás srdečne pozvať  na túto vskutku zaujímavú výstavu, ktorá potrvá vo výstavných priestoroch Lesníckeho a drevárskeho múzea do 30.6.2015.

Yaro Michal Kupčo slovami Mgr. Ľubice Miľanovej

Samotná výstava prezentuje čistú tvorbu človeka, ktorý si váži život a naplno si vychutnáva svoju schopnosť zachytiť ho. Vidieť, že fotí rád a s nesmiernou trpezlivosťou. Fotí od svojich 10-tich rokov, ktoré prežil v Kežmarku a v posledných rokoch, ktoré trávil v Piešťanoch vyrástlo jeho amatérske fotografovanie na úplne novú úroveň.

Ako fotograf je špecifický v tom, že v dobe digitálnej fotí výlučne klasickými fotografickými prístrojmi na čiernobiely film a svoje fotografie tónuje do hneda a následne sú potiahnuté 24 karátovým zlatom. Ide o jemu vlastný originálny pohľad na okolitý svet, na prírodu, stromy, hory, kvety alebo krajinu s cestami, kopcami, lúkami, riekami a oblakmi, často obohatenú na prvý pohľad o nevýrazné objekty, prostredníctvom  ktorých však cítiť na fotografii človeka.

Video

Fotografie 

Článok, foto a video: Ján Števonka