• Ut. feb 7th, 2023

Zabudnuté legendy 2. časť

ByIMG_1979

nov 20, 2012 ,
Milan Dietrich. Foto: Ing. Miloš Masarik

História hokeja vo Zvolene siaha do roku 1927, no jeden z najvýznamnejších medzníkov v histórii zvolenského hokeja sa datuje do roku 1964 , kedy vznikla nová telovýchovná jednota Lokomotíva Bučina Zvolen.

No úrodnú éru zvolenského hokeja datujeme do obdobie SNHL. V tej dobe datujeme i zrod legiend Zvolenského hokeja.

Vytúžený postup do SNHL priniesla sezóna 1969/70 a nastali výrazné zmeny v kádri. V súpiske sa objavili také mená ako Tibor Ágh, Jozef HouškaBohuš Trávnik, Ján Podkonický či Jan Tomanec. Vo svojej úvodnej sezóne Zvolen obsadil šieste miesto. Dovtedy sa žiadnemu nováčikovi nepodarilo v súťaži udržať. Ďalší úspech prišiel v sezóne 1971/72. Mužstvo pod vedením trénera Pavla Zábojníka vylepšilo svoju pozíciu z predchádzajúceho ročníka a obsadilo tretiu priečku, v sezóne 1972/73 po opätovnom posilnení kádra už súťaž vyhralo. Najväčšou udalosťou bol príchod Jozefa Golonku. Ten sa stal pre domáci tím skutočnou oporou, keď spolu s Miroslavom Holíčkom sa stal najlepším strelcom LB. V meste nastal doslova hokejový ošiaľ, takmer na každom zápase bol štadión vypredaný. Prvenstvo v lige znamenalo pre Zvolen možnosť zabojovať v kvalifikácii o postup do najvyššej československej súťaže. Z ôsmich zápasov s tímami spoza rieky Moravy však Zvolenčania zaznamenali len jedno víťazstvo. V nasledujúcom ročníku SNHL klesol Zvolen o jednu priečku, skončil druhý za Liptovským Mikulášom. V zostave LB nastali ďalšie zmeny, veľkou posilou sa stal Ján Letko. Jeho najlepšou sezónou však bola až druhá vo zvolenskom drese (1974/75), keď sa s 48 gólmi stal kráľom strelcov SNHL. Ale nielen pre neho bola táto sezóna úspešná, ale aj pre celé mužstvo, ktoré sa po ročnej prestávke opäť stalo víťazom ligy. V kvalifikácii sa LB stretla v sérii na štyri víťazné zápasy s Ingstavom Brno, avšak opäť zaznamenala len jedno víťazstvo. V ročníku 1975/76 si Lokomotíva Bučina po vynikajúcej sezóne udržala prvú priečku. Už bez Golonku, ale s novými posilami mala po poslednom kole jedenásťbodový náskok pred Banskou Bystricou. Tretie víťazstvo v SNHL znamenalo tretiu kvalifikáciu o postup do 1. ligy. Súperom Zvolena bol TJ Gottwaldov a tentokrát sa o postupujúcom rozhodovalo až v siedmom zápase v Prahe. V ňom Zvolenčania svojmu súperovi podľahli 2:4 a opäť nepostúpili.

Zabudnuté legendy ? Takto sme prednedávnom avizovali článok o Jánovi Podkonickom (1952). Nie, spoluhráči určite naňho nezabudli, veď ani nemohli, dodnes v HKM pôsobí. Potom  sa v MY pri príležitosti životného jubilea objavil profil Petra Suchánka (1951), ktorý robí dnes na poste vedúceho Zvolenského zimáku. Obaja profitovali z jeho hry, v dobe, keď sa ešte  na „kanadské“ body nehralo, bol ich dvorným nahrávačom, ale i góly tiež vedel dávať. Milan Dietrich (1949).

Do Zvolena „prikvitol“ z českého Slezanu Opava cez Duklu Trnava, spolu s ním v sezóne 1970/71 posilnili hokejový LB Zvolen  Jozefovia – Houška z Mikuláša odchovanec Slovana, Tomanec z Dukly Trnava pôvodom zo Vsetína, reprezentant Bohuš Trávnik z Dukly Trnava odchovanec Dynama Jihlava a Tibor Ágh z Mikuláša tiež odchovanec Slovana Bratislava. Útok Podkonický –  Diettrich – Suchánek naháňal súperom nielen strach, ale dokázal zápasy rozhodovať. Ocitol sa  v tomto útoku LB Zvolen v najlepších časoch zvolenskej Československej hokejovej éry,   vyrástol vo výraznú oporu, skvele korčuliarsky vybavenú, s obrovským herným apetítom, prehľadom v hre, súkajúcom góly a hlavne prihrávky  na počkanie, za čo ho domáci diváci priam zbožňovali, oddanom pre vtedajšie modročervené zvolenské farby, hráč  s legendárnou 19-tkou na drese, svojimi výkonmi a hokejovým kumštom oduševnene bojoval za Zvolen desaťročie.

Milan Dietrich sa zamyslel  nad témou vďaky, ocenenia, či (ne)spomienky na svojich bývalých hokejových spoluhráčov vo Zvolenskom drese : „Myslím, že by si že nejakú publicitu  zaslúžili hlavne hráči, legendy zvolenského hokeja, bojujúci  v histórii klubu o zvolenské „farby“ –  Chudoba, Suchánek, Trávnik, Tomanec, Golonka, Podkonický, Letko. Poslední traja už „visia“ pod strechou štadióna, teda ich dresy pripomínajú našu éru. Je však pre mňa zarážajúce a trochu nostalgické, že si zatiaľ na mňa z HKM nikto v posledných rokoch ani nespomenul. Možno preto, že som bol vždy otvorený, kritický, no za Zvolen som odovzdal maximum a strávil som tu najlepšie roky mojej kariéry. Zostal som vo Zvolene žiť i po ukončení aktívnej činnosti, no dnes na hokej „nechodím“ i keď dianie sledujem.“

Svojou nenapodobiteľnou českoslovenčinou so stredoslovenským prízvukom, dokáže o hokeji hovoriť hodiny. O hokeji a jeho hokejových peripetiách, vzostupoch i pádoch, to šport prináša. „Pikošky“ zo svojho hokejového pôsobenia súka na počkanie, s prehľadom o výsledkoch, zostavách a podmienkach vtedajšej SNHL, hlavne o kvalifikačných zápasoch o postup do celoštátnej ligy. Dodnes cíti krivdu, keď v rozhodujúcom kvalifikačnom stretnutí musel sedieť na lavičke a tréner ho na ľad nepustil, lebo všetko zariadila iná päťka : „V rozhodujúcom zápase kvalifikcie nehral Podkonický, tréner  v rozhodujúcich okamihoch staval svoju zostavu a tí zariadili všetko. Sám som nemohol výsledok ovplyvniť i keď som gól dal, potom som však sedel iba na striedačke . Fantasticky sa hralo pred 6 tisícmi divákov.“

„Hrať v útoku s dvojicou Podkonický – Suchánek mi bolo potešením, na rozdiel odo mňa iba hokejistu, boli však navyše Jano vynikajúci futbalista a Peter kvalitný tenista.“

Éra Dietricha sa prelínala s pôsobením Pavla Zábojníka, ktorý pôsobil vo Zvolene v rokoch 1970-1975 a 1979-1980. Práve on bol priekopníkom vo zvolenskom hokeji a nielen úspechmi A tímu, ale i podporou mládeže a zlepšením hráčskeho zázemia. Navždy zostane vrytý do pamäti fanúšikom pod Pustým hradom. Na jeho počesť sa preto vo Zvolene každoročne uskutočňuje hokejový turnaj pod názvom Memoriál Pavla Zábojníka, ktorý v tomto roku uskutoční v dňoch 16.-18.augusta. Na 14. ročníku tohto turnaja uvidia zvolenskí fanúšikovia derby s Banskou Bystricou i súboj s nováčikom KHL Donbasom Doneck na lavičke s Júliusom Šuplerom a v bráne s Jánom Lacom. Tréner Milan Staš privedie poľského majstra KH Sanok a bývalý kormidelník  Zvolena Miloš Holaň zasa tretí tím ukrajinskej ligy Berkut Kyjev.

A možno budú na tribúne i legendy zvolenského hokeja, medzi nimi možno i usmievavý Milan Dietrich.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteru

Článok a foto: Ing. Miloš Masarik.