• Ut. feb 7th, 2023

Ocenenia Literárneho fondu pre Zvolenských umelcov

Rohoň ako Valentko. Foto: J. G. Tajovského Zvolen.

TS -Dňa 26. novembra udeľoval v Bratislave LITERÁRNY FOND ocenenia za pozoruhodné výkony vysokého umeleckého majstrovstva v oblasti činoherného divadla, bábkového divadla, hudobno-dramatického a tanečného divadla, muzikálu, alternatívneho divadla, umeleckého prednesu, rozhlasovej tvorby a dabingu v uplynulej sezóne. Štyri z nich putovali aj umelcom zvolenského Divadla J. G. Tajovského.

CENU LF ZA CELOŽIVOTNÉ DIELO získal dlhoročný zvolenský herec MIKULÁŠ ONUFRÁK. Mikuláš Onufrák vyštudoval herectvo na VŠMU v Bratislave pod vedením národného umelca Andreja Bagara. V roku 1964 sa stal členom DJGT. Okrem herectva sa venoval aj recitovaniu a prednesu poézie, osvedčil sa aj ako ľudový rozprávač.

Účinkoval v niekoľkých filmoch a televíznych inscenáciách, napríklad vo filme Kosenie Jastrabej lúky, Úsmev diabla či v televíznom seriáli Alžbetin dvor. Na scéne zvolenského divadla vytvoril vyše 100 postáv. Predstavuje typ univerzálneho herca, pretože v sebe spája temperament, zmysel pre humor i vnútornú citovú polohu. Talent Mikuláša Onufráka potvrdili kritici, ale najmä živý ohlas niekoľkých generácií divákov. K tým sa priblížil aj vďaka mnohým podujatiam a akciám. Absolvoval vyše 2000 vystúpení cez Slovkoncert; estrády i vážne koncerty s opernými spevákmi, konferoval Alexandrovcov, Východnú, Detvianske slávnosti. Päť rokov pôsobil aj ako umelecký šéf zvolenského divadla. Naposledy ho zvolenskí diváci videli v hrách Husári, Cigáni idú do neba, Naše mestečko a Hraj noha a ty druhá tancuj.

V septembri roku 2011 oslávil okrúhle životné jubileum 70 rokov. Pri tejto príležitosti mu Divadlo J. G. Tajovského vo Zvolene udelilo Cenu ČESTNÝ MOTÝĽ za celoživotnú tvorbu a prínos pre DJGT. Počas preberania tejto Ceny sa Mikuláš Onufrák opäť postavil na domovskú scénu pred aplaudujúce publikum.

Ceny LF za minulú sezónu získali VLADIMÍR ROHOŇ za stvárnenie postavy Dr. Huberta Valentka v inscenácii Lekárske tajomstvo a MICHAL ĎURIŠ za stvárnenie postavy Majora v inscenácii Tótovci.

Vladimír Rohoň presvedčivo stvárnil postavu doktora Valentka v komédii Lekárske tajomstvo. V dvojici doktorov je Valentko tým menej chápavým, poctivo sa čudujúcim a dôsledne premýšľajúcim. Jeho mimika aj gestika prezrádza skúseného herca, ktorý presvedčivo predostiera divákovi figúrku oblastného vystrašeného lekára a zároveň charakter čestného človeka dohnaného do krajnosti. Citlivo je tu zakomponovaná aj humorná nadsázka, ktorá prirodzene vyplýva zo situácií.

Major Michala Ďuriša v hre popredného maďarského dramatika Istvána Örkényho neskĺzol do prvoplánového stvárnenia agresívneho veliteľa, naopak, pôsobí citlivo, empaticky a rozumne. Manipulatívnosť predostiera tak, že pôsobí ako racionálny výsledok premýšľania. Každý jeho príchod na scénu prináša tlmenú rozbušku emócií. Major je vynikajúcim protihráčom ďalším postavám hry a vytvára k nim jedinečný kontrast.

Prémiu LF získala DOMINIKA VÝROSTEK MISÁROVÁ za stvárnenie postavy Satana v inscenácii Betlehem. Svojim hereckým výkonom podporila nadčasové posolstvo, keďže v rámci režijnej koncepcie zosobnila Satana, ktorý je nebezpečne sexi, okúzľujúco manipulatívny, bezočivo provokujúci. Celkový dojem podporili profesionálne a emočne výrazne odspievané hudobné party.

Všetkým oceneným gratulujeme!

Fotografie – Foto: J. G. Tajovského Zvolen