• Ut. feb 7th, 2023

Vo zvolenskom divadle vzniká pozoruhodný svet Jozefa Urbana

Svet podľa Urbana všetci
V inscenácii účinkujú Vladena Škorvagová, Barbora Špániková, Daniel Výrostek a Ondřej Daniš. Foto: Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene. Foto: Ľubo Vojtek

TS – V Štúdiu Divadla J. G. Tajovského vo Zvolene vzniká výnimočná inscenácia Svet (podľa) Urbana. Ožijú v nej básne, piesne, výroky, eseje, rozprávky aj míľniky života Jozefa Urbana.

Jozef Urban bol známy básnik, textár, publicista. Večný rebel, enfant terrible, prorok bohémov. Nežný, zúrivý, svoj. Človek, ktorý predčasne odišiel, ale ktorého slová znejú dodnes. Osobnosť, ktorú je dôležité si pripomenúť. Osobnosť, ktorá je navždy spätá aj s mestom Zvolen. Narodil sa v Košiciach, rozmach zažil v Bratislave, najspokojnejšie roky však boli práve tie vo Zvolene, kde žil niekoľko rokov až do tragickej autohavárie, ktorá vo veku 34 preťala niť jeho života a tvorby.

Už len texty známych piesní majú úroveň, ktorá sa dotkne duše človeka. Jozef Urban je autorom textov Voda, čo ma drží nad vodou, Vráť trochu lásky medzi nás, Možno sa ti zdá, Len s ňou, Hey you, Kráľovná Mária či Kým nás máš. Tieto a ďalšie piesne odznejú naživo hrané a spievané aj v inscenácii.

Svet (podľa) Urbana otvorí „autorský slovenský rok 2013“ v DJGT. Scenár napísala dramaturgička DJGT Uršuľa Ferenčuková, ktorá sa už viackrát prejavila aj ako autorka. Realizačný team je zložený z interných členov divadla. Scénu a kostýmy pripravil javiskový majster Peter Petrinec, ktorý je zároveň výtvarník a člen Zvolenskej sedmičky. Réžiu má herec Richard Sanitra, ktorý už úspešne režíroval niekoľko projektov. V inscenácii účinkujú Vladena Škorvagová, Barbora Špániková, Daniel VýrostekOndřej Daniš.

Svet (podľa) Urbana je otvorený pre všetkých, ktorí chcú spoznať, ako hrá srdce.

Slovenská premiéra je 15. februára 2013.

Ďalšie informácie o hre Svet (podľa) Urbana: TU

TS – Ing. Gabriela Valentínyová, FOTO: Ľubo Vojtek

plagat_urban