UFS Mladosť si zaspieval a zakrepčil vo Zvolene

ufs-mladost-50-rokov-zvolen-41

Foto: ZV-podujatia

V piatok 18.1.2013 sa vo veľkej sále v Dome kultúry ŽSR vo Zvolene  uskutočnil slávnostný program Univerzitného Folklórneho Súboru Mladosť pod názvom "50 rokov mladosti".

Viac ako hodinový program bol ten istý,  s ktorým sa prezentovali minulý rok počas ich 50. výročia. Ako v úvode povedal umelecký vedúci Martin Urban, minulý rok už skončil a pretože je to titul, tak budeme vystupovať s týmto programom najbližšie štyri roky až do ďalšieho výročia.

Hudbu do tanca mal pod palcom vedúci hudby Marián Lihan pod vedením primáša Michala Brodnianskeho a pri vynikajúcej muzike sa zaraz dievčence s chlapcami roztancovali na ľudovú nôtu.

Folklórne teleso predviedlo vynikajúce tanečné choreografie, bohaté na množstvo tanečných prvkov a hneď v úvode pri Šikovnom čardáši z Pršian (vid priložené video) bolo zaraz všetkým jasné, že celé predstavenie bude mať vysokú umeleckú hodnotu.

Okrem tanca nemohla chýbať ani spevácka skupina pod vedením Mirky Vasiľovej, ktorej pri skladbe Kapurečka Hore zanutovom a Kalina, malina sekundovala Iveta Holomančínová a ich spevácky výkon bol aj v ďalších skladbách bravúrny.

V ostatných choreografiách, ktoré sa venovali tancu sa blysli nielen dievčatá napríklad v Obrázkoch z PoníkPonícke kolesá, ale aj chlapci pri odzemku a pri tanci Do vysoka už dievčence pekne povykrúcali až im suknice do výšin lietali a zaraz ukázali štíhle nôžky.

Najviac sa mi páčila časť nazvaná Ej na Vrbovcoch… Myjavské chuťovky, kedy sa mládenci ukázali ako statní junáci, ktorí si dievčence ponad plecia pohadzovali a potom neskôr následne v Tancoch z Tekova.

Rozpisovať sa viac už nemá význam, nakoľko opísať tú nádheru sa slovom nedá, kto si našiel čas a prišiel bol ohromený a nadšený zároveň. Vám ostatným aspoň video a pár fotografií ponúkam.

Univerzitný folklórny súbor Mladosť je nasledovníkom telesa Pedagóg, ktorý bol založený  v roku 1961. O desať rokov neskôr vznikla Mladosť a postupne sa vyvinula do podoby univerzitného súboru. To definuje jeho spôsob činnosti. Pestrý repertoár je podmienený študentmi z celého Slovenska. Častá výmena členov vyžaduje intenzívny spôsob prípravy interpretov. Tvorba sa postupne posunula od prípravy programových blokov pre akademické súťaže po systematické spracovávanie záznamov vytipovaných regiónov. V príprave používame širší materiálový záber, presahujúci scénické uvedenie. Veľký priestor pre osobnostnú výpoveď  jednotlivcov do tvorby využívame ako motiváciu pre členov súboru.

Snažíme sa o priame prepojenie hudby, spevu a tanca.

Po skončení hlavnej časti nasledovala ešte tanečné zábava pri ľudovej hudbe, hlavným aktérom na rozprúdenie zábavy bol náš domáci folklórny súbor Marína.

Videá

UFS Mladosť – Šikovný čardáš z Pršian 

UFS Mladosť – Kapurečka 

Fotografie

Článok, foto a video: Ján Števonka.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.