• St. mar 22nd, 2023

Oslobodenie mesta Zvolen sa oslavovalo behom

35.rocnik-behu-oslobodenia-zvolena-10
Aj napriek tomu, že bola riadna zima panovala na štarte fantastická atmosféra.Foto: Ján Števonka.

V utorok 19. marca 2013 neoslavovali vo Zvolene iba Jozefovia, ale aktívnym pohybom dve hodiny popoludní i 57 atlétov všetkých vekových kategórií.

Pri príležitosti oslobodenia mesta Zvolen a v rámci osláv 770. výročia udelenia mestských práv sa uskutočnil Beh oslobodenia Zvolena.

Po roku odmlky za prispenia Mesta Zvolen a v zabezpečení   Atletického klubu “DANICA”, Strednej priemyselnej školy dopravnej a Špeciálnej základnej školy vo Zvolene sa konal už 35. ročník už tradičných atletických pretekov na mestskom okruhu na sídlisku Zlatý Potoku. Pretekalo sa po asfaltovom chodníku a po tráve a organizátori v náročných meteorologických podmienkach pripravili bezpečnú trať. Preteky sa konali v siedmich kategóriách.

Žiaci, žiačky, dorastenky a ženy absolvovali 1 250 m – 1 kolo, dorastenci a veteráni 2 500 m – 2 kolá a muži 5 000 m – 4 kolá.

Veteráni zároveň pretekali v Memoriáli Ondreja Výbocha, legendárneho Zvolenského atléta.

Preteky zabezpečovali ako hlavný rozhodca Marián GruľaAnton Gombár pri spracovaní prihlásených a samotných výsledkov.

V  kategórii mužov dominoval  Pavlík Ján (UMB B.Bystrica) 7 sekúnd pred Jakubom Forgáčom (AO Žiar), v  kategórii mužov od 50 rokov v Memoriáli Ondreja Výbocha triumfoval Mádaj Ľubomír (BK Ráztočno), tretí bol Zvolenčan Milan Valocka.

V kategórii Dorastencov zvíťazil Michal Talán    (SŠ Kremnička) pred Adamom Kovalíkom  (BSĽG Zvolen), v dorastenkách zvíťazila zvolenská atletická nádej Viktória Malčeková (AKM Zvolen), v kategórii žien už 19x sa z triumfu radovala Zvolenčanka Martina Merková (AŠK Skalica). V kategórii žiakov dominovali Zvolenčania Filip Murgaš (AK Danica) pred Viktorom a Alexandrom Mojžišovcami (ZŠ Hrnčiarska) a súťaži žiačok  zvíťazila Terézia Tršová (MAC Lučenec).

Na záver 35.ročníka Behu oslobodenia Zvolena boli ocenení  prví traja v každej kategórii diplomom, vecnými cenami i finančnými odmenami.

Zhodnotenie turnaja

Ako hodnotí 35.ročník Behu oslobodenia Zvolena jeho dlhoročná riaditeľka a šéfka  atletického klubu  DANICA, Mgr. Danica SOKOLÍKOVÁ : „Veľmi pozitívne, ako by nebol vôbec prerušený. Lepší priemer, u žiačok bol čas o 15 sekúnd lepší ako v roku 2011, dorastenci sa zlepšili o  temer 3 minúty,  a veteráni o 11 sekúnd. Ostatné kategórie bežali na približne rovnakej úrovni. Treba však podotknúť, že sa bežalo na trati síce odhrnutej od snehu , ale väčšinou mokrej. Účasť v kategórii žien býva tradične slabá a dorastenky sa striedajú s malou účasťou,  prípadne s žiadnou.

V roku 2011 neštartovala ani jedna dorastenka. Asi u mladej generácie dievčat nie je v súčasnosti beh v móde, alebo je to odraz nekvalitnej prace telocvikárov na stredných školách, čo sa týka propagácie atletiky. Ja si myslím, že u žien, dorasteniek a žiačok zapracovala psychika, sú trochu labilnejšie, krehkejšie a keď sa ráno zobudili a videli tú zimnú spúšť, tak som mala okolo 15 telefonátov, či sa preteky vôbec realizujú a to aj od mužov.

Napriek tomu, že som ich uistila, že preteky budú, veľmi mi neverili. Argumentovala som s tým, že aj keď Zvolen oslobodzovali padal sneh a neprestali kvôli počasiu bojovať. No a my sme  spolu so študentmi SPŠ dopravnej a lopatami bojovali s 10-15 cm snehu na trati. Myslím si, že celkom úspešne. Určite to ovplyvnilo počet štartujúcich. Za slnečného počasia by bolo účastníkov určite viac.. Škoda.“

Výsledky

Kategória A  muži 18-49 rokov 5000 metrov

  • 1. Ján Pavlík – (UMB B. Bystrica), 2. Jakub Forgáč – (AO Žiar), 3. Renato Lupták – (MAC Lučenec), 4. Peter Kačári – (MAC Lučenec), 5. René Malý – (ŠK pre radosť)

Kategória C  muži od 50 rokov 2500 metrov

  • 1. Lubomír Mádaj – (BK Ráztočno), 2. Daniel Matis – (TANAD), 3. Milan Valocka – (Zvolen), 4. Jozef Šebeň – (BSĽG Zvolen), 5. Miroslav Černý – (AK Bojničky)

Kategória D1  dorastenci 16-17 rokov 2500 metrov

  • 1. Michal Talán – (SŠ Kremnička), 2. Adam Kovalík – (BSĽG Zvolen), 3. Patrik Drugda – (SŠ Kremnička), 4. Roman Ševčík – (AO Žiar), 5. Martin Kollár – (AO Žiar)

Kategória D2 dorastenky 16-17 rokov 1250 metrov

  • 1. Viktória Malčeková – (AKM Zvolen), 2. Michaela Migátová – (MAC Lučenec)

Kategória E ženy od 18 rokov 1250 metrov

  • 1. Martina Merková – (AŠK Skalica), 2. Jana Martinská – (MAC Lučenec)

Kategória Z1 žiaci 14-15 rokov 1250 metrov

1. Filip Murgaš – (AK Danica), 2. Viktor Mojžiš – (ZŠ Hrnčiarska), 3. Alexander Mojžiš – (ZŠ Hrnčiarska), 4. Lukáš Koreň – (AK Danica), 5. Dávid Astock – (MAC Lučenec)

Kategória Z2 žiačky 14-15 rokov 1250 metrov

1. Terézia Tršová – (MAC Lučenec), 2. Zuzana Krajčíková – (AO Žiar), 3. Lenka Fekiačová – (AO Žiar), 4. Nikola Bahnová – (AO Žiar), 5. Viktória Beňová – (AO Žiar)

Fotografie

Článok: Miloš Masarik.  Foto a video: Ján Števonka.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri

Podobná téma