• St. mar 22nd, 2023
den-vody-s-aqua-trade-slovakia-1
Foto: Ján Števonka.

Svetový deň vody (World Water Day) je 22. marca už od roku 1993 a vyhlasuje ho každoročne Organizácia Spojených národov (OSN).

A práve v tento výnimočný deň sa na Námestí SNP vo Zvolene uskutočnila akcia plná zábavy a vody, doplnená aj pokus o zápis do slovenskej knihy rekordov, v hromadnom pití čistej upravenej vody, ktorú pripravila spoločnosť AQUA trade Slovakia.

Bohatý celodenný program, ktorý začal od 10-tej hodiny slávnostným otvorením a trval až do neskorých večerných hodín uzatvorila zvolenská kapela Búrka. Počas celého dňa moderovala akciu herečka divadla J. G. Tajovského vo Zvolene Barbora Špániková.

V stánkoch spoločnosti AQUA trade sa bolo možné občerstviť, deti si mohli maľovať alebo si nechať namaľovať kvapku na líce. Ak si niekto z prítomných priniesol fľašu vody, do 10-tích dní mu urobia jej rozbor, ktorý mu pošlú aj s odporúčaniami.

Otvorenie akcie Deň vody s AQUA trade Slovakia 

Celodenný program bol rozdelený na dve časti. Dopoludnia bol program stavaný pre deti , či už išlo o AQUA karaoke show s Heurékou, hravú angličtinu s Helen Doron Early English alebo hravý program Krajskej knižnice Ľudovíta Štúra. Kultúrny program pokračoval programom detí zo základných a materských škôl na tému vody a bodovo ho hodnotila odborná porota Mgr. Alena Ostrihoňová, Mgr. Pavol Grznár, Juraj Šufliarsky a pani Koreňová a táto porota po 12-tej hodine ich program následne vyhodnotila (za MŠ vyhrala MŠ Centrum a v rámci ZŠ 3. ZŠ.).

Výtvarnícka súťaž škôl k téme voda, ktorú mal vyhodnotiť akademický maliar Juraj Šufliarsky bude vyhodnotená o pár dní, nakoľko počet prác ako aj poveternostné podmienky nedovoľovali toto uskutočniť priamo na mieste.

Popoludní sa rozprúdila zábava v podobe speváckeho vystúpenia Umeleckej školy Heuréka. Účinkujúci zaujali upravenou skladbou Jaromíra Nohavicu Pijte vodu a ďalšími skladbami, ktoré zaspievali dievčence a hudobný doprovod im robili ich učitelia. Po nich na pódiu porozprávalo Rege – centrum Zvolen o projekte mačka a o svojich ďalších aktivitách. Pod pódiom sa pripravovalo na vystúpenie OZ Psíčkari-ZV.

Členovia združenia OZ Psíčkari-ZV si pripravili so svojimi psíkmi pre divákov ukážky základnej poslušnosti, slovný komentár mala členka združenia Lucia Dvorská. Stánok OZ bol počas dňa pri fontáne a deti, ktoré išli okolo sa mohli s psíkmi pohrať a členovia združenia im na ich zvedavé otázky radi odpovedali.

OZ Psíčkari-ZV 

Po psíčkaroch vystúpila na pódiu hlavná hviezda podujatia superstárista Peter Cmorik, ktorý práve v tento deň oslavoval práve vo Zvolene Kristove roky (33 rokov). Bolo to jeho už štvrté vystúpenie vo Zvolene. Peter zaspieval staršie aj novšie skladby, či už Dážď, Tulák, Mám pocit a ďalšie. Po jeho vystúpení nemala následná autogramiáda konca kraja a jeho fanúšičky ho nechceli len tak ľahko pustiť.

 Peter Cmorik – Tulák

Ďalším bodom programu bola zvolenská hip-hopová skupina Lepšie Časy alias Cinko & Fuggy, členovia lejblu MBR, ktorí neprilákali veľa divákov, ale aj napriek tomu mali po vystúpení dosť fanúšičiek, ktoré si zažiadali o ich podpis.

Pokým sa ozvučila posledná zvolenská kapela Búrka, bolo možné zaregistrovať sa a zúčastniť sa hromadného pitia čistej upravenej vody o pokus o zápis do slovenskej knihy rekordov.

Spoločné pitie vody odštartovala na pódiu výkonná riaditeľka Viera Škriniarová a spolu s ňou Štefan Šafárik a Barbora Špániková.

Pokus o zápis do slovenskej knihy rekordov

Na záver akcie sa losovala tombola o zaujímavé vecné ceny, ktoré venovali sponzori a po tombole svoje hudobné vystúpenie dohrala skupina Búrka.

Fotografie

Článok, foto a video: Ján Števonka.