• So. jan 28th, 2023
jozef-luptak
Jozef Lupták – violončelo. Foto: Ján Števonka.

V piatok 22.3.2013 na Deň optimizmu odštartoval na Zvolenskom zámku prvý z hudobných koncertov tento rok už jubilejného 10. ročníka Zámockej hudobnej jari.

V tomto jubilejnom ročníku, ktorý sa zároveň koná aj v rámci osláv 770. výročia udelenia mestských práv sa v kráľovskej sieni Zvolenského zámku uskutočnia celkovo tri fantastické koncerty.

Prvý koncert mal názov „Jarné impresie″ a bol to fantastický koncert dámskeho komorného tria plný neskutočnej fantázie a hravosti a ako trio tvorili spolu jeden úžasný celok.

Druhý koncert sa konal v piatok 5.4.2013 pod názvom „Romantický operný večer″ a hlavnými protagonistami boli speváci štátnej opery v Banskéj Bystrici a počas tohto koncert zazneli Operné árie W. A. Mozarta, CH. Gounoda, V. Beliniho, G. Donizettiho a Klavírne diela F. Chopina.

Na záver to najlepšie aj tak sa dal nazvať záverečný koncert, ktorý sa konal v piatok 12.4.2013 v zámockej kaplnke Zvolenského zámku pod názvom „Od Beethovena k tangu″.

Od Beethovena k tangu – 19.00 hod. Zvolenský zámok – kaplnka

  • Jozef Lupták – violončelo
  • Milan Paľa – husle
  • Marián Svetlík – husle
  • Peter Zwiebel – viola
  • Boris Lenko – bandoneón, akordeón

V programe zazneli diela J. S. Bacha, L. v. Beethovena, A. Piazzolu, Eugeňa Suchoňa

Jozef Lupták (violončelo)

Jedna z osobností profitujúcich Slovenskú hudobnú scénu. Absolvent VŠMU v Bratislave Royal Academy of music v Londýne (R. Cohen). Realizoval viacerích CD nahrávok (oi Bachove Suity pre sólové violončelo, projekt violončelo spájajúci výtvarné Umenie súčasnú hudbu J.S Bacha inšpirovaný tvorbou, premiéry diel V. Godára, živí záznam recitálu v Londýne), stál pri zrode početných diel súčasných autorou. Je spoluzakladateľom súboru Opera Arta, iniciátorom umeleckým riaditeľom Sedláček Konvergenicie. Pravidelne koncertuje na pódiách v Európe i zámorí, vedie majstrovské kurzy. Okrem klasickej hudby sa venuje tiež improvizáciám alternatívnym hudobným projektom (oi chassidic Piesne s akordeonistom B. Lenkom, huslistom M. Valentom rabínom B. Myersom). Aktuálne pracuje na nahrávke violončelových koncertov, ktorý pre neho skomponovalo päť českých skladateľov. V r. 2010 získal cenu ministra kultúry SR.

Jozef Lupták – Preludium, Saraband, Gigue  zo Suity č. 1 G dur, BWV (J. S. Bach)

Jozef Lupták (violončelo), Milan Paľa (husle), Marián Svetlík (husle) a Peter Zwiebel (viola) – Obrázky zo Slovenska pre sláčikové kvarteto (výber) – Eugen Suchoň

Fotografie

Článok, foto a video: Ján Števonka.