• So. jan 28th, 2023

Bažant Kinematograf otvára svoju novú desaťročnicu

bazant-kino-2013-zvolen
Bažant Kinematograf – program Zvolen.

TSBažant Kinematograf štartuje svoju jedenástu sezónu a lúči sa s filmovým pásom. Dva známe retro-autobusy vyrážajú na svoju cestu Slovenskom už v piatok 21. júna a do 9.septembra navštívia 36 miest. Skalným i novým divákom opäť privezú kolekciu piatich slovenských a českých filmov a rovnaký počet krátkych predfilmov od významných slovenských režisérov. Tento rok je poslednýkrát celá kolekcia výlučne na 35 mm filmových pásoch. Pod hlavičkou Bažant Kinematograf sa s výnimočným programom divákom predstavia aj dve letné kiná na Magio plážach v Bratislave (16.7 – 21.8.) a premiérovo aj v Košiciach (24.7. – 21.8.).

Bažant Kinematograf vlani oslávil úspešných prvých desať rokov putovania po Slovensku. Za tento čas sa pevne etabloval medzi letnými festivalmi na Slovensku a vďaka silnej podpore divákov a pretrvávajúcej dôvere svojich partnerov aj tento rok ponúka kino pod letnou oblohou v 36 miestach na celom Slovensku. Tohtoročnú filmovú kolekciu tvorí tradične päť českých a slovenských celovečerných filmov. Program sa nesie v znamení „rozlúčky“ z filmovým pásom, a aj preto ho tvoria novinky i kultové filmy z minulých rokov, ktoré ešte naplno nezasiahla digitálna revolúcia. Zaujímavým bonusom je špeciálna kolekcia krátkych a zábavných filmov z dielne významných slovenských tvorcov. Generálnym partnerom projektu Bažant Kinematograf je Zlatý Bažant.

Novšími filmami v programe sú slovenské tituly Viditeľný svet a Lóve, ktorých režiséri majú v projekte Bažant Kinematograf premiéru. Lóve je milostný príbeh odohrávajúci sa na periférii veľkomesta, v autentickej tvrdej mestskej realite. Mladý režisér Jakub Kroner týmto, svojím už druhým celovečerným filmom výrazne oslovil svoju generáciu, a prepracoval sa do rebríčka najnavštevovanejších slovenských filmov za posledných dvadsať rokov. Peter Krištúfek sa v svojom celovečernom hranom debute Viditeľný svet zameral na vážnu tému zásahov do ľudského súkromia. Hlavnou postavou filmu je osamelý štyridsiatnik Oliver (stvárnil ho vynikajúci Ivan Trojan), ktorý svoje dni trávi pozorovaním rodiny žijúcej v dome naproti, a jedného dňa sa dokonca rozhodne zasiahnuť do jej života.

Aktuálnu českú filmovú tvorbu zastupuje svojský „reality film“ Mareka Najbrta Polski film. Štyria známi českí herci – Matonoha, Liška, Daniel a Polášek v ňom hrajú samých seba, čo však ešte neznamená, že sú to naozaj oni. Film sa zaujímavým a inteligentným spôsobom pohybuje na hranici reality a fikcie a hovorí o časoch, „keď komunizmus skrachoval, kapitalizmus sa ešte nezačal, a všetci mali dobrú náladu“.

Tohtoročnú päticu filmov dopĺňajú dva kultové filmové príbehy, ktoré už s retro-autobusmi Slovensko raz precestovali a stretli sa u jeho publika s veľkým úspechom. Film Jana Hřebejka sa v programe Kinematografu objavujú pravidelne. Tentoraz sa opäť predstaví svojou letnou komédiou z roku 2008 U m-ě dobrý, ktorú optikou Petra Šabacha, a svojho tradičného scenáristu Petra Jarchovského divákov prenesie do obdobia kapitalistickej reality začiatkom 90. rokov. Najstarším z filmov tohtoročného programu je komédia Davida Ondříčka Samotári, ktorá je dnes už overenou značkou medzi viacerými generáciami divákov. Hovorí síce o siedmich mladých ľuďoch, neúspešne hľadajúcich lásku vo veľkom meste na konci 90. rokov, no témou a spracovaním je vysoko aktuálna i dnes.

Ponuku celovečerných filmov dopĺňa výnimočná kolekcia krátkych predfilmov, ktoré pri príležitosti rozlúčky s 35mm filmovým pásom poskytol Slovenský filmový ústav. Ide o päticu krátkych a zábavných filmov, ktoré pochádzajú z dielne významných slovenských tvorcov a patria do Zlatého fondu slovenskej kinematografie. Bažant Kinematograf ponúkne jedinečnú možnosť vidieť kultový trezorový film Dušana Hanáka Prišiel k nám Old Shatterhand z roku 1966, humorný pohľad Miroslava Šindelku na ľudí a veci okolo nás Veľká potreba z roku 1992, a tri vzácne animované filmy: Rebrík od barda slovenskej animácie Viktora Kubala a dielka Socha a Pieseň prvej dámy slovenského animovaného filmu Jaroslavy Havettovej, na ktorých v roku 1969 spolupracovala s Ivanom Popovičom. Kolekciou uvedených predfilmov zároveň blahoželáme Slovenskému filmovému ústavu k jeho 50.výročiu.

Po úspešnom minuloročnom projekte letného kina Bažant Kinematograf na bratislavskej Magio pláži sa túto sezónu budú realizovať hneď dve letné kiná: na Magio pláži v Bratislave (16.7 – 21.8.) a po prvýkrát na Magio pláži aj v Košiciach (24.7. – 21.8., lokalita Nad jazerom). Program bude aj tento rok pozostávať z výnimočných titulov svetovej kinematografie posledných rokov, ale aj zo slovenských a českých noviniek, a tematických večerov so zaujímavými hosťami. Bratislavské letné kino na Magio pláži v utorok 16.júla otvorí len pár dní po slávnostnej svetovej premiére na Medzinárodnom filmovom festivale Karlove Vary nová česká komédia Alice Nellis Revival, v hlavných úlohách s Bolekom Polívkom, Mariánom Geišbergom, Karlom Heřmánkom a Miroslavom Krobotom. Na košickej Magiopláži sa v stredu 24.júla na filmovom plátne vo filme Wima Wendersa opäť stretne legendárna kubánska kapela Buena Vista Social Club, v špeciálnej slovenskej obnovenej premiére filmu.

Počas tohtoročnej letnej sezóny budú mať dva autobusy Škoda RTO s logom Bažant Kinematografu zastávku spolu na 36 miestach, vrátane letných festivalových podujatí.

  • Trasa 1: Piešťany, Nové Mesto nad Váhom, Považská Bystrica, Púchov, Kysucké Nové Mesto, Žilina, Martin, Prievidza, Handlová, Zvolen, Banská Bystrica, Nitra, Bratislava, Šaľa, Modra, Šenkvice;
  • Trasa 2: Trnava, Sereď, Nové Zámky, Partizánske, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Kežmarok, Levoča, Poprad, Spišská Nová Ves, Bardejov, Prešov, Humenné, Košice, Lučenec, Malacky.

Z letných podujatí bude Bažant Kinematograf na: MFF Art Film Fest Trenčianske Teplice – Trenčín, Bažant Pohoda a hudobnom festivale Vrbovské vetry.

Program – Zvolen 
  • 11. 8. Polski film (r. Marek Najbrt, 2012,ČR/PL, 113 min.)
  • 12. 8. Viditeľný svet (r. Peter Krištúfek, 2011, SR/ČR,104 min.)
  • 13. 8. Samotári (r. David Ondříček, 2000, ČR, 103 min.)
  • 14. 8. Lóve (r. Jakub Kroner, 2011, SR/ČR, 90 min.)

Vstup voľný

Informácie o filmoch, podrobný rozpis trás a program nájdete v prílohe k tlačovej správe a na www.kinematograf.sk.

Zdroj info – http://kinematograf.sk

bazant-kino-2013-zvolen