• St. mar 22nd, 2023

Mózove ženy ožili v galérii na Tehelnej

maliarove-zeny-moza
Obrazy sú jednoducho fantastické. Foto: Ján Števonka.

V piatkový podvečer 9.8.2013 sa konala v poradí už 70. vernisáž výstavy. Tentokrát sme mohli vidieť obrazy Pavla Mózu pod názvom „Maliarove ženy“ v Galérii na Tehelnej.

Výstava vznikla pod záštitou Rotary klubu Zvolen, mesta Zvolen a Galérie na Tehelnej.

Pavel Móza a jeho tvorba nieje pojmom neznámym a v rámci mesta Zvolen mal v roku 2012 vystavený svoj výber 2008 – 2012 na starej radnici. Okrem toho bolo možné vidieť jeho fantastické umenie aj v Parku zabudnutých susedov, kde počas podujatia Umelecká streda maľoval pred zrakmi divákov jeden fantastický obraz.

Tu v Galérii na Tehelnej, ako povedala kunhistorička, kurátorka výstavy a dcéra autora Mgr. sl. Mózová, hovorila o tvorivej mysli autora, ktorá sa za roky tvorby ešte neunavia a živo si ešte z detských čias pamätá, čo všetko vznikalo za magickými dverami a čo ukrýva svet autora. Bol to svet čarovných očakávaní a rozprávok. Po pár rokoch si autor osvojil techniky od koláže, plastiky až po súčasnú olejomaľbu. Dlhé roky boli pre autora inšpiráciou príroda a jej prchavý okamih, vesmír, ktorý nás zaviedol do vzdialeného sveta či koráb, ktorý s nami odpláva do krajiny snov.

Za posledné roky sa však do jeho obrazov zakrádala figúra a autor pracoval primárne so ženským torzom, kde poukazuje na postavenie ženy v spoločnosti.

Pavel Móza po slovách kurátorky všetkým prítomným poďakoval, že si našli čas a prišli za kultúrou práve do tejto galérii.

Pavel Móza  sa narodil 13.2.1957 v Bratislave. Študoval u akademického maliara E. Kalického a u akademického maliara Fera Kráľa.

Venuje sa oleju, akvarelu, akrylu. Rád experimentuje a kombinuje výtvarné techniky navzájom.

Inšpiráciou pre jeho tvorbu je sám život. Jeho diela sú záznamom súvislostí, protikladov, existencie človeka a jeho vzťahu k prírode a spoločnosti. Žije a tvorí vo Zvolene.

Ocenenia:  4. miesto – San Crispino v Taliansku 2007, špeciálna cena kritiky v Porto San Elpido 2009 a veľa ďalších.

Fotografie

Osobne môžem doporučiť sa ísť pozrieť na tieto vskutku zaujímavé obrazy pozrieť a mimochodom všetky diela sú zároveň predajné.

Výstava potrvá do 30.8.2013 a 2.9.2013 sa bude otvárať nový výstava maľby Júlii Zelenej.

Článok, foto a video: Ján Števonka.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri