• St. nov 29th, 2023

Na Pustom hrade panovala fantastická nálada

pusty-hrad-2013-zvolen-1
Na hrade bolo doslova telo na telo. Foto: ZV-podujatua.

V sobotu 7.9.2012 si dozaista prišli na svoje priaznivci turistiky ako i tí, ktorí vyšliapavali na Pustý hrad a zažili tak priehrštie kultúrno-spoločenského podujatia v tradičnom, v poradí už XXI. ročníku výstupu na Pustý hrad.

Podujatie organizačne pripravilo mesto Zvolen spolu s Lesným podnikom mesta Zvolen, Klubom slovenských turistov Pustý hrad Zvolen, priaznivcami Štúrovho Zvolena.

Všetko sa začalo ako zvyčajne v Parku Ľudovíta Štúra o 8:00 hod. slávnostným zahájením výstupu na Pustý hrad s príhovormi a následným kladením vencov k pamätníku Ľudovíta Štúra.

Park Ľudovíta Štúra

Medzi významnými hosťami bolo možné vidieť primátora mesta Zvolen Miroslava Kuseina, europoslanca a predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja pána Vladimíra Maňku, víceprimátorov mesta Zvolen Juraja Družbackého a Mgr. Alžbetu Staníkovú, predsedu mestského úradu Miroslava Náhlika, zástupcu Matice Slovenskej Ing. Jozefa Lukáča, predsedu spoločnosti Štúrov Zvolen Jozefa Pinku, riaditeľa lesného podniku mesta Zvolen Milana Golisa. Medzi hosťami bolo možné vidieť aj skupinku ľudí z partnerského mesta Prachatice.

Po úvodnej skladbe Zvolenského speváckeho zboru a predstavení vzácnych hostí nasledovali príhovory niektorých z nich (vid video) a následne sa už slávnostným aktom položili vence k pamätníku Ľudovíta Štúra. Poslednou spievanou skladbou ZSZ sa všetci prítomní odobrali smerom k zimnému štadiónu a následnému vyšliapaniu na Pustý hrad. Pre imobilných občanov pripravilo mesto Zvolen prevoz až na samotný vrch.

Pink Harmony

O 10-tej začal program na samotnom hrade slávnostným otvorením a ako prví sa predstavili študenti Pink Harmony Academy so svojim hudobným blokom a po nich sa už pripravili na pódiu hostia,  aby privítali cyklojazdcov histórie. Tak, ako deň predtým na námestí, tak aj teraz sa konalo pár príhovorov a zároveň sa do rúk primátora Miroslava Kuseina odovzdali tradičné stužky, ktoré po ceste jazdci pozbierali v mestách, ktorými ich cesta viedla až do vytúženého cieľa na námestie.

Pustý hrad – otvorenie a Cyklojazda

V ostatnom programe sa predstavili fujaráši z OZ Duša fujary, ktorí tento rok za hradné múry Zvolenského zámku priniesli a zorganizovali 1. Medzinárodný fujarový festival. Samozrejme nemohla chýbať skupina historického šermu Ricasso a tentokrát aj šermiarov Ancile. Operencov opäť doniesla a predviedla fantastické predstavenie sokoliarska skupina Sv. Bavona a pre deti bolo divadelné predstavenie Cirkus Harrulíni – Harry Teater. V samotnom závere zahrala a zaspievala hudobná skupina  ± 80.

Duša fujary

O 12:30 sa konala odborná prehliadka obidvoch hradov, ktorú viedol PhDr. Ján Beljak PhD a fundovane aj odpovedal na kladené otázky. Dozvedieť sa bolo možné naozaj požehnane aj o nových veciach, ktoré sa tento rok podarilo zrealizovať. Okrem toho bolo možné nahliadnuť aj priamo do kuchyne a to konkrétne si aj ohmatať niektoré vykopávky, ktoré sa tu našli. Táto odborná prehliadka zožala veľký úspech a zúčastnilo sa na nej vyše 60 ľudí, ktorí so zatajeným dychom počúvali každé slovo pána PhDr. Jána Beljaka PhD.

Počas tejto akcie bol pripravený sprievodný program, či už sa jednalo o strieľanie na terč, ktorú viedla skupina Magnus Valkýrius, alebo remeselné dielne v podaní Podpolianskeho osvetového strediska. Všetci, ktorým išlo najmä o zábavu  si mohli vyskúšať svoje zručnosti  na niekoľkých stanovištiach pri plnení rôznych úloh a v cieli ich čakala odmena.

Fotografie

Celkovo sa dá zhrnúť 21. ročník výstupu na Pustý hrad ako vydarený. Dosť veľké sklamanie pripravil horný bufet, ktorý nestíhal obslúžiť ľudí, stojacich v dlhočiznom rade, ako na ovocie x rokov dozadu.

Článok, foto a video: Ján Števonka.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri