• Po. jan 30th, 2023

Návšteva parlamentu v Štrasburgu

tzte
Skupinová fotografia.

V dňoch 17. – 20.11.2013 40 študentov Gymnázia Ľudovíta Štúra vo Zvolene so svojimi pedagógmi absolvovali veľmi príjemnú a pútavú „cestovateľskú exkurziu“ v troch štátoch EÚ, ktorej hlavným cieľom programu bola návšteva Europarlamentu v Štrasburgu.

Na cestu sme zo Zvolena vyrážali skoro ráno. Do prvej zastávky, Salzburgu, sme dorazili okolo obeda. Vybrali sme sa poznávať očarujúce rakúske mesto, jeho centrum a krásne Mirabelské záhrady. Zubačkou sme sa vyviezli na pevnosť Hohensalzburg, z ktorej sme mali výhľad na celé mesto. Veľmi nás zaujala baroková Katedrála sv. Ruperta a Virgila. Rovnako prekvapujúca bola aj návšteva Mozartovho múzea. Nasledovala prechádzka po večernom rozsvietenom Salzburgu a ubytovanie v peknom hoteli.

Posilnení raňajkami sme vyrazili na druhú zastávku našej cesty, bavorský hrad Neuschwanstein v malebnej dedinke Hohenschwangau. Hrad je jeden z najznámejších a najnavštevovanejších turistických cieľov Nemecka. Na vlastné oči sme sa presvedčili, že nie nadarmo sa mu pripisuje prívlastok ‘‘Rozprávkový hrad‘‘. Honosné a prekrásne vnútorné vybavenie hradu predstavuje romantický historizmus 19. storočia. Nečudo, že sa ním nechal inšpirovať  aj samotný Walt Disney. Cestou sme obdivovali scenérie  Álp už s miernym popraškom snehu. Večer sme pokračovali v ceste do cieľového francúzskeho mesta Štrasburg.

V Štrasburgu nás čakala okružná plavba po meste s vyhliadkou na najkrajšie pamätihodnosti mesta. Čo sme nevideli z lode prešli sme po svojich. Navštívili sme nádhernú gotickú katedrálu Notre Dame, z ktorej krásy sme mali viacerí zimomriavky. Aj Štrasburg sa už pripravoval na Vianoce.

Poobede prišiel hlavný bod programu, návšteva Európskeho parlamentu. Mali sme možnosť navštíviť túto monumentálnu stavbu, ktorá nás upútala už počas plavby a prehliadnuť si jej interiér. Naše doterajšie poznatky o Európskej únii sme si potvrdili a doplnili pri živej a pútavej  besede s pánom Martinom Buknom , pracovníkom na Oddelení návštev a seminárov v slovenskom sektore EÚ. Svoje informácie doplnil pripravovanou upútavkou na blížiace sa voľby do EP. Sme nesmierne vďační za pozvanie do Štrasburgu. Zažili sme zasadnutie parlamentu naživo, práve boli na programe rozpravy k európskemu fondu regionálneho rozvoja. Mali sme šťastie, pretože počas našej návštevy vystúpila aj naša poslankyňa. Obdivovali sme pohotovosť prekladateľov rozpravy.  Nezabudli sme si svoju návštevu zdokumentovať spoločnou fotografiou.

Po návšteve parlamentu nasledovala veľmi chutná večera, počas ktorej sme prediskutovali naše posledné zážitky. Noc sme tentoraz trávili v autobuse cestou na Slovensko.

Fotografie

TS a foto – Veronika Hamplová.