• Po. jan 30th, 2023

Na vrch Zvolen sa vybrali turisti po 35-krát

ByIMG_1979

mar 24, 2014
35-vystup-na-vrch-zvolen-pamatnik-spolocna
Spoločná fotografie pred pamätníkom SA. Foto: ZV-podujatia.

V sobotu 22.3.2014 sa konal 35.  výstup na vrch Zvolen, ktorý sa už  tradične koná pri príležitosti oslobodenia mesta Zvolen. Tak ako každý rok, aj  toto turistické podujatie zorganizoval Klub turistov Pustý hrad Zvolen a nad podujatím prevzal záštitu primátor mesta Zvolen, Ing. Miroslav Kusein.

Pred samotným odchodom do autobusu, ktorý mal turistov odviesť až na Donovaly sa konalo o 8. hodine pri Pamätníku sovietskej armády (nám. SNP) slávnostné otvorenie podujatia.

Úvodného slova sa ujal Pavel Fabian, ktorý privítal všetkých prítomných a upriamil pozornosť aj na vzácnych hostí – po svojom boku stojaceho primátora mesta Zvolen Ing. Miroslava Kuseina, Ing. Jaroslava Stehlíka, poslanca Mestského zastupiteľstva, Mariána Kološtu, neúnavného propagátora turistiky na území mesta Zvolen, Mgr. Pavla Grznára, vedúceho kultúry a športových aktivít.

Pavel Fabian povedal, že cieľom tohto podujatia bola rodinná turistika pre členov turistov a ich rodinných príslušníkov. Podujatie sa konalo s odborovou organizáciou pri Okresnom úrade Zvolen, Okresnom výbore strany Zvolen a TJ Zvolen. Zároveň sa touto akciou otvárala letná turistická sezóna na území mesta Zvolen. Tak ako plynul čas, prišiel rok 90 a s ním aj  otázka, či toto podujatie organizovať alebo nie. Nakoniec vyhrala myšlienka pokračovať.  Tak ako sa menila spoločnosť, menil sa aj výstup na vrch Zvolen. V snahe urobiť výstup atraktívnejší pre širokú verejnosť bolo pri organizovaní oslovené mesto Zvolen, obec Donovaly a Matica Slovenská. Menil sa aj obsah výstupu, rozšírili sa ciele. Pripomínali sa  významné  osobnosti mesta Zvolen,  ako boli napríklad Ľudovít Štúr, Jozef Kozáček, Jozef Cíger Hronský.

Za tieto aktivity dostal klub turistov aj ocenenia, ktoré si však niektorí členovia nevážili, lebo nepochopili, že v rámci týchto aktivít sa zvyšovala propagácia klubu a odvíjal sa aj prísun finančných prostriedkov. (viac info v samotnom videu)

Primátor mesta Zvolen Ing. Miroslav Kusein upriamil pozornosť na finančné problémy, ktoré Klub turistov má. Pripomenul, že by bolo veľkou chybou, keby turistika zanikla, nakoľko aj dnes sa tu zišlo turistov za dva autobusy, cca 70 turistov bolo prihlásených.  Zároveň bol rád, že sa podarilo spojiť sily s ostatnými priaznivcami turistiky a finančne podporili túto aktivitu. Poprial 35. ročníku najkrajšie zážitky a vyjadril nádej, že bude svietiť  slniečko, lebo ako sám povedal, už sa tohto podujatia zúčastnil a odniesol si pekné spomienky.

35.  výstup na vrch Zvolen

Po slávnostných príhovoroch sa konalo tradičné kladenie vencov pri Pamätníku sovietskej armády v zložení: primátor mesta, poslanec Mestského zastupiteľstva a revízorka Klubu slovenských turistov Pustý hrad.

Po slávnostnom akte, ktorým sa uctilo 69. výročie oslobodenia mesta Zvolen sa všetci prítomní odobrali k Mestskému úradu, kde už na nich čakali autobusy.

Na Donovaloch išla  trasa od hotela Šturiec, hore cez Motyčkovu hoľu a vyhodnotenie bude dole na parkovisku.

Fotografie

Článok foto a video: Ján Števonka.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri