IX. ročník atletických pretekov „Beh Sliačskym chotárom”

9r BSCH 1

Bežecký klub Sliač usporiadal vo štvrtok 8.mája 2014 v areáli  Kúpeľov Sliač už IX. ročník  atletických pretekov „BEH SLIAČSKYM CHOTÁROM" na troch tratiach a v celkovo deviatich kategóriách. Beh bol zaradený do seriálu zatiaľ deviatich pretekov Marathon BB Tour 2014, ktorá pre budúci rok rokuje i o zaradenie 12.ročníka Zvolenskej corridy ako desiateho preteku Tour 2015.

Riaditeľom pretekov bol Milan Ivan. História Behu sliačskym chotárom  sa začala písať v roku 2006, kedy sa skupinka bežcov zo Sliača v snahe ukázať krásu okolia Sliača aj ďalším priaznivcom rekreačného športovania.  Prvého  ročníka sa zúčastnilo iba 32 bežcov. Potom počet štartujúcich rástol až na 222 v siedmom ročníku a v poslednom ôsmom si zaknihoval rekordných až 400 bežcov. Sliačania očakávali rekordnú účasť i teraz a nakoniec sa  počet štartujúcich vyšplhal na číslo 541. V priebehu osemročnej histórie sa pretekov zúčastnili najznámejší slovenský bežci a bežkyne.

Na štarte sme mohli vidieť olympionikov Pavla Blažeka, Róberta Valíčka, Zuzanu Tomasovú, reprezentantov SR Martinu Merkovú, Miroslava Vanka, Ľubomíra Hrma, Imricha Magyara a mnohých ďalších. V hlavnej ženskej kategórii na 8 km drží traťový rekord Zuzana Tomasová časom 32 min. 52 sekúnd z roku 2007. V kategórii mužov na 12,5 km je držiteľom traťového rekordu na Miroslav Vanko časom 42 min. 30 sekúnd z roku 2009.

Štartovalo  sa v troch behoch, rekreační bežci prekvapili účasťou (157) a tak vybehli na trať 2km s polhodinovým sklzom, následne sa posúvali i štarty na  12,5 km i 8 km trati. Trate boli výrazne označené stužkami a šípkami, na križovatkách sa nachádzali usporiadatelia. Každá trať mala tabuľkami označené ubehnuté kilometre. Diváci i kúpeľní hostia rozpoznali bežcov i podľa farby štartovných čísel, pre trať 8km to boli žlté štartovné čísla, pre trať 12,5 km mali pretekári štartovné čísla biele. Občerstvovacie stanice boli situované na métach 2,9 km a 7,5 km. Trate viedli po spevnených chodníkoch a v teréne s kopcovitým profilom v okolí Kúpeľov Sliač. Pre zvýšenie bezpečnosti oproti minulým ročníkom sa po absolvovaní cieľovej rovinky po štarte bežalo v opačnom smere. Všetky trate po výbehu zo štartu  tak pokračovali asfaltovou cestou do kopca, čo dávalo štartovnému poľu väčší priestor roztiahnuť sa pred nábehom do terénu a pretekári do cieľa zbiehali lesným chodníčkom zo Srdiečkovej. O automatickú časomieru a aktuálne výsledky sa starali šikovní pracovníci  VOS-TPK.

Po dobehnutí rekreačných bežcov bez obmedzenia veku na  2 km, ktorí tvorili prekvapivo neočakávanú  157–člennú  masu nadšencov behu, a prvenstvo si vybojoval Filip VOJNÍK  (Trian ŠK UMB), nasledovali už preteky v ostatných kategóriách. V hlavnej kategórii  mužov do 39 rokov  zvíťazil s prehľadom Tomáš KUBEJ  (ŠK KU Ružomberok). V ďalšej kategórii mužov od 40 do 49 rokov  so skoro trojminútovým náskokom dominoval  Robert VALIČEK  (Obal servis Košice), vo vloženej kategórii mužov do 50 rokov na trati 8 km zvíťazil  Lukáš FEČKO (Marathon BB Team). Kategóriu mužov od 50 do 59 rokov  si prvenstvo vybojoval Emil MLYNÁRČIK  (Fox On The Run Hôrka). Milan VALOCKA (ToPiFit Zvolen) dobehol piaty. Z mužov od 60 do 69 rokov si 1.miesto vybojoval Stanislav SVITÁK  (AK Žilina), Zvolenčan  Miroslav BRADA (AKM Zvolem)  skončil siedmy). Medzi najstaršími veteránmi nad 70 rokov zvíťazil  Ferdinand HUSÁR (Trenčín) pred Jánom HAZUCHOM  (Statika Zvolen), Milan KRAJČI  (Lokomotíva Zvolen) skončil štvrtý o 15 sekúnd za tretím miestom. Smoliarom pretekov bol minuloročný víťaz Ľubomír HRMO (Marathon BB Team), ktorý na trať vybehol omylom spolu s najmladšími mužskými kategóriami, čo zistil približne na 4 kilometri, síce dobehol v dobrom čase, no bol diskvalifikovaný. Celkovo nebolo klasifikovaných sedem bežcov.

V hlavnej kategórii  žien do 34 rokov na  8 km trati dominovala Lucia STEIGROVÁ (ŠK HADVEO BB), 3.miesto vybojovala nádejná Lucia ZACHAROVÁ  (AKM Zvolen).  Medzi ženami nad 35 rokov zvíťazila prekvapivo Anna ZVAROVÁ  (bez klubovej príslušnosti), tretia skončila Diana GREXOVÁ  (OÚ Horná Lehota), ktorá spoločne s Dušanom Murgašom  absolvovala všetky ročníky Behu sliačskym chotárom.  Pre všetkých zúčastnených rekreačných bežcov pripravili po dobehnutí v cieli originálnu šiltovku a každý účastník ostatných súťažných kategórií dostal originálnu účastnícku medailu. Po dobehnutí do cieľa čakalo  pretekárov i kvalitné občerstvenie.

Vyhlásenie víťazov, pretekárov,  ktorí sa umiestnili na prvých troch miestach vo svojich kategóriách prebehlo po bohatej tombole (losovali sa štartovné čísla pretekárov) na schodisku pred kúpeľným domom Palace. Moderoval ho, ako aj celé preteky, jeden z hlavných organizátorov Peter Barcík.  Na záver boli ocenení i dvaja najstarší účastníci už sedemdesiatdeväť  roční  Anton Hajro a František Číž.

Výsledky:

Kategória  – muži do 39 rokov  – 12,5 km

1. miesto – KUBEJ Tomáš               ŠK KU Ružomberok             00:45:38
  2. miesto – KRAJČOVIČ Dušan     VŠC Dukla BB                      00:46:23
  3. miesto – BUKÁČEK Martin        UMB Banska Bystrica           00:46:58

Kategória   – muži od 40 do 49 rokov  –  12,5 km

1. miesto – VALIČEK Robert           Obal servis Košice                 00:45:11
  2. miesto – POCKĽAN Ján                Šk Hrachovo                          00:48:02
  3. miesto – LENHARDT Erik            SSA Banská Bystrica             00:49:31

Kategória   – muži do 50 – 8 km

1. miesto – FEČKO Lukáš                 Marathon BB Team               00:33:50
  2. miesto – ĎURICA Peter                AKM Zvolen                         00:34:16
  3. miesto – KOSTÚR Ján                   VŠC Dukla B. Bystrica         00:34:48

Kategória   – muži od 50 do 59 rokov  –  8 km

1. miesto – MLYNÁRČIK Emil        Fox On The Run Hôrka         00:32:39
  2. miesto – HANINEC Miroslav        OÚ Horná Lehota                  00:33:18
  3. miesto – TELEK Andras                Zenit Salgotarian                    00:33:36

Kategória   – muži od 60 do 69 rokov  –  8 km

1. miesto – SVITÁK Stanislav           AK Žilina                               00:36:02
  2. miesto – ĽUPTÁK Ján                   Marathon BB Team               00:36:54
  3. miesto – URBANOVIČ Ladislav  Bk Pyxida Čierne Kľačany   00:37:04

Kategória   – muži nad 70 rokov –  8 km

1. miesto – HUSÁR Ferdinand          Trenčín                                   00:39:07
  2. miesto – HAZUCHA Ján               Statika Zvolen                        00:40:07
  3. miesto – DEMETER Ján                Senné                                     00:41:56