
Výtvarná technika Art protis má za sebou už dosť dlhú históriu a diela, ktoré sú touto technikou zhotovené, sú jednoducho fantastické a je až neuveriteľné, že sa dá niečo takéto vôbec spraviť.
A práve výstava diel Art protis Aleny Macúchovej a Jany Kollárikovej pod názvom Priestor v priestore sa otvárala pre širokú verejnosť v piatok 8.8.2014 v Galérii na Tehelnej.
Janku Kollárikovú netreba obzvlášť predstavovať. Je možné ju vidieť ako kurátorku na otvoreniach rôznych výstav aj tu vo Zvolene a práve ona bola nielen kurátorkou, ale aj jednou z vystavovateliek.
Keďže Alena Macúchová bola mimo Slovenska, po úvodných slovách Jozefa Klementa Janka Kolláriková objasnila, ako sa k tomuto druhu umenia dostala a ako vznikla ich spolupráca s Alenou.
Obidve vystavovateľky už roky spája priateľstvo, poznajú sa už od svojho prvého zamestnania, obidve ukončili umelecké priemyslovky – Alenka v Kremnicici a Janka v Košiciach. To, čo môžu prípadní záujemcovia vidieť v Galérii na Tehelnej, sú práce vytvorené technikou Art protis, alebo Ara Ara, ktoré vytvárali spoločne.
„Dá sa povedať, že ja som bola žiačkou a partnerkou…“ povedala Janka Kolláriková.
O technike Art protis
Art protis je československý patent a pri jeho vzniku v 60. rokoch minulého storočia stáli grafici a výtvarníci Jiří Trnka, Antonín Kybal a Alois Fišárek. Ide o netkaný druh tapisérie, kde sa na rozdiel od gobelínu tkaného vlákno po vlákne, pracuje v celej ploche a kladú sa na seba vrstvy vlny, ktoré sa môžu meniť, a to práve pri gobelíne ide ťažko. Tento štýl umožňuje rýchly prepis nákresu návrhu na podklad. Mohérové vlákna sú naviac priesvitné a dajú sa deliť a nanášať v rôzne silných vrstvách – od jedného do dvoch centimetrov – dokiaľ nevytvoria sýtu farbu, až po milimetrové priehľadné vrstvy. Nakoniec sa celá plocha, vytvorená týmito vrstvami, zafixuje na špeciálnom stroji prišitím k textilnému podkladu.
O autorkách.
Jana Kolláriková, ktorá momentálne pracuje a tvorí v Kremnici, sa narodila v roku 1966 v Martine a po štúdiu na Strednej umeleckopriemyselnej škole v Košiciach odbor Reštaurovanie závesných obrazov a tabuľovej maľby pokračovala štúdiom na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici, FF, odbor Muzeológia a kultúrne dedičstvo, História. Zamestnala sa v Štátnych reštaurátorských ateliéroch v Banskej Štiavnici a neskôr v Turčianskej galérii Martin a v Múzeu mincí a medailí Kremnica.
Jej povolanie je reštaurátorka, kustódka a kurátorka fondu výtvarného umenia a má na svojom konte viac ako sto výstav domácich i zahraničných výtvarných umelcov. Jej tvorba pozostáva z kresby, maľby, grafického dizajnu artprotis, medaila, fotografia.
Výstavy: Amfo a Diafoto od okresných, cez krajské, celoslovenské súťažné kolá až po zahraničné, s niekoľkými oceneniami.
Alena Macúchová, ktorá žije a pracuje v Prahe, sa narodila v roku 1964. Študovala na Strednej umelecko-priemyselnej škole v Kremnici a od roku 1985 v reštaurátorskej škole SUPŠ Košice, špecializácia Závesné obrazy. Jej aktivita je v oblastiach voľná tvorba, maľba, textil a reštaurovanie.
Jej tvorbu bolo možné vidieť nielen na viac ako deviatich kolektívnych výstavách aj mimo Slovenska a od roku 1998 na niekoľkých samostatných výstavách. Okrem toho sa venuje aj reštaurátorským aktivitám, za ktoré sa dá spomenúť zámok Litomyšl, účasť na obnove kaštieľa v Rusovciach a veľa ďalších.
Výstava potrvá do 29.8.2014 otvorené denne od 8:00 do 17:30, v sobotu od 9:00 do 11:45
Fotografie
Článok foto a video: Ján Števonka.
Sledujte ZV-podujatia.com na Facebooku, Google+ a Twitteri