• Po. jan 30th, 2023

Art protis vdýchol život Galérii na Tehelnej

ByIMG_1979

aug 11, 2014 ,
priestor-v-priestore-1
Art protis v plnej kráse. Foto: ZV-podujatia.

Výtvarná technika Art protis má za sebou už dosť dlhú históriu a diela, ktoré sú touto technikou zhotovené, sú jednoducho fantastické a je až neuveriteľné, že sa dá niečo takéto vôbec spraviť.

A práve výstava diel Art protis Aleny Macúchovej a Jany Kollárikovej pod názvom Priestor v priestore sa otvárala pre širokú verejnosť v piatok 8.8.2014 v Galérii na Tehelnej.

Janku Kollárikovú netreba obzvlášť predstavovať. Je možné ju vidieť ako kurátorku na otvoreniach rôznych výstav aj tu vo Zvolene a práve ona bola nielen kurátorkou, ale aj jednou z vystavovateliek.

Keďže Alena Macúchová bola mimo Slovenska, po úvodných slovách Jozefa Klementa Janka Kolláriková objasnila, ako sa k tomuto druhu umenia dostala a ako vznikla ich spolupráca s Alenou.

Obidve vystavovateľky už roky spája priateľstvo, poznajú sa už od svojho prvého zamestnania, obidve ukončili umelecké priemyslovky – Alenka v Kremnicici a Janka v Košiciach. To, čo môžu prípadní záujemcovia vidieť v Galérii na Tehelnej, sú práce vytvorené technikou Art protis, alebo Ara Ara, ktoré vytvárali spoločne.

„Dá sa povedať, že ja som bola žiačkou a partnerkou…“ povedala Janka Kolláriková.

O technike Art protis

Art protis je československý patent a pri jeho vzniku v 60. rokoch minulého storočia stáli grafici a výtvarníci Jiří Trnka, Antonín Kybal a Alois Fišárek. Ide o netkaný druh tapisérie, kde sa na rozdiel od gobelínu tkaného vlákno po vlákne, pracuje v celej ploche a kladú sa na seba vrstvy vlny, ktoré sa môžu meniť, a to práve pri gobelíne ide ťažko. Tento štýl umožňuje rýchly prepis nákresu návrhu na podklad. Mohérové vlákna sú naviac priesvitné a dajú sa deliť a nanášať v rôzne silných vrstvách – od jedného do dvoch centimetrov – dokiaľ nevytvoria sýtu farbu, až po milimetrové priehľadné vrstvy. Nakoniec sa celá plocha, vytvorená týmito vrstvami, zafixuje na špeciálnom stroji prišitím k textilnému podkladu.

O autorkách.

Jana Kolláriková, ktorá momentálne pracuje a tvorí v Kremnici, sa narodila v roku 1966 v Martine a po štúdiu na Strednej umeleckopriemyselnej škole v Košiciach odbor Reštaurovanie závesných obrazov a tabuľovej maľby pokračovala štúdiom na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici, FF, odbor Muzeológia a kultúrne dedičstvo, História. Zamestnala sa v Štátnych reštaurátorských ateliéroch v Banskej Štiavnici a neskôr v Turčianskej galérii Martin a v Múzeu mincí a medailí Kremnica.

Jej povolanie je reštaurátorka, kustódka a kurátorka fondu výtvarného umenia a má na svojom konte viac ako sto výstav domácich i zahraničných výtvarných umelcov. Jej tvorba pozostáva z kresby, maľby, grafického dizajnu artprotis, medaila, fotografia.

Výstavy: Amfo a Diafoto od okresných, cez krajské, celoslovenské súťažné kolá až po zahraničné, s niekoľkými oceneniami.

Alena Macúchová, ktorá žije a pracuje v Prahe, sa narodila v roku 1964. Študovala na Strednej umelecko-priemyselnej škole v Kremnici a od roku 1985 v reštaurátorskej škole SUPŠ Košice, špecializácia Závesné obrazy. Jej aktivita je v oblastiach voľná tvorba, maľba, textil a reštaurovanie.

Jej tvorbu bolo možné vidieť nielen na viac ako deviatich kolektívnych výstavách aj mimo Slovenska a od roku 1998 na niekoľkých samostatných výstavách. Okrem toho sa venuje aj reštaurátorským aktivitám, za ktoré sa dá spomenúť zámok Litomyšl, účasť na obnove kaštieľa v Rusovciach a veľa ďalších.

Výstava potrvá do 29.8.2014 otvorené denne od 8:00 do 17:30, v sobotu od 9:00 do 11:45

Fotografie

Článok foto a video: Ján Števonka.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri