• Po. feb 6th, 2023

Anne – Marie Bélime očarila zvolenské publikum

ByIMG_1979

aug 11, 2014 ,
anne-marie-belime
Anne – Marie Bélime. Foto: ZV-podujatia.

Niekoľkoročná vzájomná spolupráca v oblasti organizácie festivalu a jeho špecifickej časti Cesta regiónom je konkrétnym príspevkom Občianskeho združenia Capalest a Banskobystrického samosprávneho kraja k rozvinutiu medzikultúrneho dialógu na európskej úrovni.

Nad 12. ročníkom Capalestu 2014 v Banskej Štiavnici a Capalestu v regióne 2014 prevzal záštitu predseda BBSK Ing. Mgr. Marián Kotleba.

Tento rok je to však po ôsmykrát, čo sa tento Štiavnický festival vybral do banskobystrického regiónu a pod názvom Capalest v regióne prezentoval myšlienku tohto festivalu. Na to, aby sa do centra festivalu Banskej Štiavnice prišlo pozrieť čo najviac ľudí slúži práve séria koncertov po regióne a v štyroch mestách nášho kraja: Kremnica (Kostol sv. Kataríny Alexandrijskej), Zvolen (Stará radnica), Dudince (kaviareň Diamant) a Svätý Anton (kaplnka v kaštieli).

Tento rok si obyvatelia mesta Zvolen mohli vychutnať v priestoroch Starej radnice v piatok 8.8.2014 koncert dámy francúzskeho šansónu Anne – Marie Bélime v sprievode akordeonistu Rajmunda Kákoniho ktorý si nenechal ujsť ani umelecký riaditeľ festivalu Michel de Maulne.

Michel de Maulne pred koncertom vo svojom príhovore uviedol, že nie je toho veľa čo by povedal, no chcel by poďakovať, divákom, ktorí prišli, lebo aj napriek úsiliu jeho kolegov umelcov, keď nie je publikum, nemajú dôvod hrať. Konštatoval, že sa teší že môže byť na Slovensku už 15 rokov a cíti sa tu čoraz lepšie a lepšie i napriek tomu, že stále nerozpráva po slovensky.

Vráťme sa teda ku samotnému výnimočnému koncertu a jednotlivým interpretom.

Anne – Marie Bélime

Je to dáma francúzskeho šansónu. Narodila sa a študovala na konzervatóriu v Lyone, čo je tretie najväčšie vysoko kultúrne francúzske mesto. Svoj život chcela prežiť ako jedno predstavenie. Všetko to odštartovalo, keď mala 17 a začala s divadlom, ako o rok neskôr k divadlu pridala hodiny spevu a štúdium skončila s vyznamenaním. V Lyone pracovala s Rogerom Planchonom v Štátnom divadle a neskôr s významným režisérom Marcelom Noelom Maréchalom. Jej cesty smerovali do Paríža, kde sa venovala už len hudbe, pracovala pre rádio a televíziu, účinkovala s významnými umelcami ako sú Jean Ferrat, Jacques Brel, Mort Schuman, Herbert Pagani, Georges Brassens.

V roku 1966 bola v televízii ocenená cenou Georgea Brassens za interpretáciu, spievala v kabaretoch, z tých najvýznamnejších: l’Ecluse, le Lapin Agile, le Port du salut, le Caveau des Oubliettes, a i. Okrem Christiana Juina, ktorý bol jej životným partnerom, pracovala aj na mnohých predstaveniach s významnými umelcami ako Gilbert Bécaud, Claude Nougaro, Georges Guétary, mím Marceau. V súčasnosti sa zaoberá produkciou turné humoristov Anne Roumanoff, Popeck, Michel Boujenah a spevákov Enrico Macias, Marie Paule Belle, Sapho, etc. Anne – Marie Bélime spievala skladby jej obľúbených autorov ako Léo Ferré, Jacques Brel, Edith Piaf, Gilbert Bécaud, Barbara.

Akordeonista Rajmund Kákoni, vyštudoval konzervatórium v Bratislave u Marty Szokeovej, VŠMU Bratislava, hral aj ako perkusionista v divadle Malá scéna v Bratislave. Okrem hrania bol aj učiteľom na VŠMU, r. 2013 získal titul. profesor. K jeho študentom patrili aj Jaromír Zámečník – Accordionists World Cup Venezuela, Róbert Jurčo, Valerián Tokár, Jarmila Luptovská.

Rajmund Kákoni spolupracuje s trombonistom Tiborom Winklerom, akoredonistom Borisom Lenkom a čelistom Eugenom Prochácom. Vo Zvolene, v rámci koncertu sprevádzal na akordeóne Anne – Marie Bélime, zahral aj dve sólové skladby – francúzsky valčík a Šabľový tanec od Arama Chačaturjana

Po vyše hodinovom koncerte nemal potlesk konca kraja a veru netreba sa tomu vôbec čudovať bolo to jednoducho po všetkých stránkach fantastické.

Fotografie

Článok foto a video: Ján Števonka.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri