Krajská knižnica hostila bádateľov Pustého hradu a Peťuši

Krajská knižnica praskala vo švíkoch. Foto: ZV-podujatia

Vo štvrtok 9.11.2017 praskala vo švíkoch študovňa Krajskej knižnice Ľudovíta Štúra, nakoľko tu sa konal v poradí 8. ročník prednášky pod názvom Archeologický výskum a obnova Pustého hradu a hradu Peťuša 2017, s podtitulom výsledky výskumov a obnovy.

Keď sa človek vyberie na Pustý hrad, najskôr prejde stredom dolného hradu a následne strminkou na horný, nestačí sa ani len poriadne vydýchať a už sa mu zatají dych po druhý raz. Okolitá scenéria, pokiaľ je pekné počasie je neskutočná, ale aj ranné inverzné počasie má svoje čaro.

Tieto dva hrady nie sú len o výhľade na široké okolie, sú dôkazom badateľnej architektúry a toho, že tu bol život aj voľakedy dávno, pred niekoľkými desiatkami storočí. O tom všetkom svedčia aj bohaté archeologické nálezy, ktoré síce voľným okom nie sú viditeľné, ale stará sa o ne partia ľudí na čele so šéfom PhDr. Jánom Beljakom (Archeologický ústav SAV), ktorá počas každoročnej sezóny pri výkopových prácach nájde množstvo menej aj viac vzácnych artefaktov. Tieto artefakty im neraz vyrozprávajú príbeh a pridajú ďalší kúsok do bohatej skladačky, získanej za ostatné roky.

Aby výsledok ich usilovného bádania neostal zavretý len v škatuliach, aj tento rok, ako roky minulé sa 9.11.2017 konala v Krajskej knižnici Ľudovíta Štúra tradičná prednáška pod názvom Pustý hrad a hrad Peťuša 2017, s podtitulom výsledky výskumov a obnovy.

Výsledky výskumu prezentovali archeológovia PhDr. Ján Beljak (Archeologický ústav SAV), PhD., PhDr. Noémi Beljak Pažinová, PhD. (Katedra archeológie UKF v Nitre), a Mgr. Michal Šimkovic (stavebný historik zo Zvolena). Pôvodne sa mal zúčastniť aj Pavol Maliniak (Katedra histórie UMB v Banskej Bystrici), ale kvôli chorobe neprišiel.

Prednášky boli zamerané na prezentácie najnovších objavov na Pustom hrade vo Zvolene i na hrade Peťuša v katastri obce Ostrá Lúka.

Nech sa páči, tak ako za ostatné roky prinášame videozáznam z tohto podujatia a tak sa aspoň takto dozviete všetko podstatné.

Videá

Pustý hrad 2017 – 1. časť

Pustý hrad 2017 – 2. časť

Hrad Peťuša – PhDr. Noémi Beljak Pažinová, PhD.

Fotografie

Článok, foto a video: J. Števonka

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.