• Ne. feb 5th, 2023

Vo Zvolene je na čo pozerať

letne-kino-sng-2014-zvolen
Počas premietania filmu Pena dní,. Foto: ZV-podujatia.
Pokiaľ programová ponuka jediného zvolenského kina nevyhovuje každému, tak počas letných prázdnin existuje aj iná možnosť, kam zájsť na nejaký film. Veľa krát sa stane, že práve táto alternatívna ponuka je lepšia ako komerčné Miltikino Europa Cinemas.

Z tejto kategórie podujatí, u nás vo Zvolene, vznikajú a sú dostupné viaceré alternatívy ako Kinozáhrada, Bažant kinematograf, Envirofilm, Hory a mesto, ,Jeden sveta ako aj už druhý ročník Letného kina SNG, o ktorom si teraz napíšeme viac.

Slovenská národná galéria – Zvolenský zámok v spolupráci s občianskymi združeniami Dlhý, široký a bystrozraký, Centrom Dobrovoľníctva a Mesto Zvolen zorganizovalo už druhý ročník Letného kina SNG.

Od 31. júla do 14. augusta na nádvorný zvolenského zámku si bolo vychutnať každý štvrtok po jednom filme z programovej ponuky. Filmy to boli vskutku zaujímavé .

Filmová adaptácia slávneho románu francúzskeho spisovateľa Borisa Viana Pena dní, ďalší štvrtok to bol pulzujúci holandský triler s prvkami temnej komédie pod názvom Borgman. Dva štvrtky po sebe, ktoré prilákali asi najviac ľudí bol dvojdielny Dánsky film Nymfomanka o odvážnom a poetickom príbehu cesty jednej ženy, od narodenia až do 50-ky, vyrozprávaný hlavnou postavou – nymfomankou Joe.

Na záver Letného kina sa premietalo roadmovie Trabantom až na koniec sveta a tým sa ukončil dozaista úspešný tohtoročný filmový festival Letné kino SNG 2014.

Z nášho pohľadu hodnotíme tento ročník ako vydarený a dávame palec hore organizátorom, jednak za premietaciu plochu, ktorá bola vo forme veľkého plátna, pričom podstatne väčšia ako tá v prvom ročníku, a druhé plus za občerstvenie, ktoré síce nefungovalo od samého začiatku podujatia, ale rozhodne hodnotíme kladne.

Opýtali sme sa aj organizátorov na ich názor, ako oni z ich pohľadu vnímali tohtoročný ročník Letného kina SNG

Michal Očovan za OZ Dlhý, široký a bystrozraký

Za naše OZ môžem povedať, že spolupráca so Slovenskou Národnou Galériou na Letnom Kine na Zvolenskom zámku bola vynikajúca. Každý film, ktorý sme vybrali vyvolal záujem ľudí a prišli sa pozrieť aj na ťažšie tituly ako bol napríklad Borgman. Skvelá atmosféra zámku skvele dotvárala premietania a super bolo, že nám zatiaľ aj na každom kine prialo počasie a nepršalo (vyjadrenie prišlo skôr ako bolo posledné premietanie – pozn red) Určite budeme v tejto peknej tradícii pokračovať. Už teraz sa tešíme na ďalšie filmy.

Čo sa týka návštevnosti sme boli taktiež spokojní, nakoľko sme nepremietali žiadne kasové trháky, ale skôr alternatívne alebo klubové a festivalové filmy, tak tie návštevnosti boli perfektné.

Za SNG (čakáme na vyjadrenie – bude doplnené neskôr)

Článok: Ján Števonka.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri