• Pi. sep 29th, 2023

Dopravná nehoda si nevyžiadala ľudské životy

mladez-za-zachranu-zivotov-2014-zvolen-26
Mládež SČK Zvolen v akcii. Foto: ZV-podujatia.

Čo robiť, keď sa stane dopravná nehoda, ako správne pomôcť, ak na ulici odpadne človek? Dalo sa to naučiť ako aj na praktickej ukážke vidieť už na 3. ročníku akcie Mládež za záchranu životov.

Samotná akcia sa konala v stredu 3.8.2014 na zvolenskom námestí a pripravil a zorganizoval ju Slovenský červený kríž Zvolen (Mládež SČK Zvolen) v spolupráci s Hasičským a záchranným zborom vo Zvolene (HaZZ Zvolen) a ďalšími partnermi. Počas trvania celej akcie bol pripravený aj bohatý sprievodný program.

Myšlienka organizácie takéhoto podujatia vznikla v radoch mladých dobrovoľníkov SČK, ktorí v spolupráci s Hasičským a záchranným zborom aj tento rok na Námestí SNP vo Zvolene názorne ukázali postup záchranárskych prác pri autonehodách, či iných situáciách, ktoré si vyžadujú rýchly zásah.

Vyvrcholením programu bola aj fingovaná autonehoda, keď dobrovoľníci z SČK Zvolen ukázali, ako v takejto stresujúcej situácii najlepšie postupovať. Počas samotnej ukážky moderátor Jaroslav Sabol nielen fundovane opisoval priebeh zásahu HaZZ Zvolen, ale aj samotné postupy, ktoré vykonávali na figurantoch jednotlivci z SČK Zvolen.

V rámci akcie bol pripravený aj sprievodný program – skúška resuscitácie pre deti aj dospelých pod odborným dozorom, exhibícia kynológov SČK Zvolen. Niektorých z kynológov je možné vidieť aj medzi členmi OZ Psíčkari-ZV. Pre deti bolo pripravené aj maľovanie na tvár.

Rozhodne to bola fantastická akcia, ktorá pritiahla ľudí na námestie. Návštevníci sa mohli priučiť niečomu novému, prípadne si mohli overiť svoje znalosti a zručnosti. Mnohí odchádzali domov s novými informáciami i s novými zážitkami.

Niečo zo štatistiky

Napriek klesajúcemu trendu smrteľných autonehôd sa ich na Slovensku ročne stane viac než 200, na území VÚC Banská Bystrica takto príde o život priemerne niečo vyše 20 ľudí ročne. Autonehoda sa prihodí náhle a bez varovania, v zlomku sekundy. Na náhodných okoloidúcich môže závisieť život iného človeka, treba konať rýchlo a s rozhodnosťou, ktorú človek získa nácvikom úkonov prvej pomoci.

Video

Fotografie

Článok, foto a video: Ján Števonka.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri