• Pi. sep 29th, 2023

O gotickej maľbe sa bude debatovať na zámku

Autor IMG_1979

sep 18, 2014 , ,
oltarne-kridlo
Neznámy autor. Foto: ilustračné.

Stretnutia s výtvarným umením je pokračovaním formátu Večer s kurátorom, ktorý bol verejnosti predstavený v roku 2013.

Nový cyklus stretnutí bol opäť určený všetkým, ktorí by sa radi dozvedeli viac o výtvarnom umení a počas roka 2014 pokračoval v predstavovaní stálych expozícií na Zvolenskom zámku a vybraných diel zo zbierok SNG prostredníctvom výkladov i neformálnych diskusií.

Cyklus stretnutí nekončí ani v druhom polroku a je opäť určený všetkým, ktorí by sa radi dozvedeli viac o výtvarnom umení. Slovo budú mať kurátori SNG, ale aj reštaurátori, historici a ďalší.

Vo štvrtok 25.9.2014 o 18:00 expozície SNG

Veronika Gabčová & Dušan Buran: Gotická maľba – štýl, materiál, technológia

  • Rozmýšľali ste niekedy o materiáloch, ktoré sa používali pri tvorbe gotických oltárov? O farbách, ich vlastnostiach, ich starnutí? Nehovoriac o zlate a jeho naozaj hojnom využívaní v gotickom maliarstve? O týchto, pred verejnosťou často skrytých aspektoch starého umenia s návštevníkmi SNG na Zvolenskom zámku prídu diskutovať kurátor zbierky gotického umenia Dušan Buran a reštaurátorka tabuľových obrazov Veronika Gabčová. Ukážky nedeštruktívnych analýz bude možné vidieť priamo na vybratých origináloch zbierky, navyše – príklady niektorých materiálov a technológií uvidíte tiež „v priamom prenose“.

Vstupné 2,70€

Tip redakcie – ak ste bytom Zvolenčan respektíve máte trvalý pobyt v meste Zvolen (kontrola občianskeho preukazu) tak môžete až do 12.9.2015 navštíviť bezplatne expozície, ktoré sa nachádzajú v SNG Zvolenský – Zámok.

Zdroj info (Oddelenie galerijnej pedagogiky SNG Zvolenský zámok)

Článok: Ján Števonka.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri