• Ut. feb 7th, 2023

Víkend atraktívneho divadla oznamuje prvé mená !

ByIMG_1979

sep 18, 2014
seban_band
Andrej Šeban band . Foto: VAD

TS: V dňoch 20 – 23. novembra 2014 sa uskutoční už 26. ročník najstaršieho neštátneho slovenského divadelného festivalu – Víkend atraktívneho divadla vo Zvolene.  Tento rok záštitu nad festivalom prebral osobne prezident SR Andrej Kiska. Presne 17. novembra 1989 sa začala písať jeho história. Festival, tak ako každý rok, aj tento prinesie mnoho atraktívnych divadiel, hudobných skupín a iných výnimočných predstavení.

Skvelou pozvánkou a zahrievacím koncertom pred festivalom bude vystúpenie Andrej Šeban band v rámci ich nového turné v roku 2014. Predstaví sa už 8. novembra v Dome kultúry ŽSR vo Zvolene. Po neuveriteľnom turné, ktoré malo až 36 zastávok, okrem iného aj v Rakúsku, Maďarsku či pre slovenskú kapelu nezvyčajnom mieste – Indii, sa vracajú na koncertné pódiá opäť s novým programom, ale aj starými známymi skladbami.

Už osvedčenou a tradičnou otváracou formáciou tohto ročníka bude divadlo GUnaGU, so svojou hrou Underground (historky z bratislavského metra). Táto absurdná komédia z blízkej budúcnosti Slovenska vznikla k 30.výročiu vzniku divadla GUnaGU.

V prvý deň festivalu svoj koncert odohrajú aj Chiki liki tu-a z Prešova. Táto populárna art-rocková skupina funguje už od roku 1995 a na festivale sa predstaví prvýkrát. Spolu s nimi vystúpi aj maďarská folk prog-rocková legenda Korai Öröm. Už vyše 20 rokov patrí medzi špičku európskej alternatívnej scény. Využívajú vo svojej tvorbe veľa ľudových nástrojov ako drumbľu, fujaru, rôzne píšťaly, ale i vodovodné trubky.

Druhý deň festivalu bude patriť Eve Turnovej & Eturnity z Prahy – „Turnový háj“. Autorské čítanie s hudbou a spevom známej muzikantky, spisovateľky a maliarky – basgitaristka legendárnej českej kapely The Plastic People of the Universe.

Sobotu bude otvárať divadlo STOKA z Bratislavy, ktoré je pravidelným účastníkom festivalu od jeho začiatku. Predvedú novú inscenáciu s názvom „Pevný podnos“, ktorú režíroval Blaho Uhlár a jej scenár vznikol metódou kolektívnej tvorby. Najväčším divadelným ťahákom tohto ročníka, okrem tradičného súboru GUnaGU, bude určite brniansky súbor Husa na Provázku s predstavením „Tichý Tarzan“  o podivínovi, voyerovi a svetoznámom fotografovi Miroslavovi Tichom. Herečka Ivana Hloužková dostala za stvárnenie hlavnej role celoštátnu cenu za najlepší herecký výkon sezóny!

Nedeľa bude na Zvolenskom zámku patriť dokumentárnemu filmu o rozdelení (rozpade) Československa – „Zimomriavky – Husí kůže“ od autorov Martina Hanzlíčka a Fedora Gála. Po ňom bude nasledovať diskusia s režisérom Martinom Hanzlíčkom, spoluzakladateľom VPN a poradcom prezidenta Andreja Kisku – Martinom Bútorom, a s umelcom a aktivistom účinkujúcim vo filme Petrom Kalmusom. Ďalšie názvy divadiel a účinkujúcich zverejníme čoskoro !

Viac informácií nájdete na www.vikendatraktivnehodivadla.sk 

Vstupenky aj v IC mesta Zvolen 

Fotografie

TS: – vikendatraktivnehodivadla.sk

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri