• Po. feb 6th, 2023

V knižnici bude prednáška o výsledkoch výskumu na Pustom hrade

pusty-hrad-19-rocnik-zvolen-24
Dolný hrad Pustého hradu. Foto: ZV-podujatia.

Dňa 4. novembra 2014 sa o 16.00 hod. uskutoční prednáška pod názvom Najnovšie výsledky výskumu na Pustom hrade vo Zvolene v roku 2014 v študovni a čitárni knižnice.

Prednáška bude zameraná okrem prezentácie najnovších objavov na Pustom hrade aj na náleziská pri ďalších hradoch v Banskobystrickom kraji. Výsledky výskumu budú prezentovať PhDr. Ján Beljak, PhD., PhDr. Noémi Beljak Pažinová, PhD. a Mgr. Michal Šimkovic.

Systematický archeologický výskum hradného komplexu Pustý hrad sa začal v roku 1992 pod vedením Václava Hanuliaka a pokračoval do roku 2008. Výskum priniesol množstvo informácií k tejto kľúčovej lokalite praveku a stredoveku. Od roku 2009 pokračuje vo výskume Archeologický ústav SAV v Nitre pod vedením Jána Beljaka.

Stalo sa už tradíciou, že archeologické výskumy tejto a iných zvolenských lokalít bývajú prezentované verejnosti formou prednášok v krajskej knižnici. Prednášky sú medzi verejnosťou veľmi obľúbené a iste k tomu nemalou mierou prispieva kolektív archeológov a výskumníkov pod vedením Jána Beljaka, ktorí sa na odhaľovaní pamiatok podieľajú.

prednaska-o-pustom-hrade-2014

Článok a foto: Ján Števonka.