• Ut. feb 7th, 2023

Technická univerzita vo Zvolene bude hostiť 20. ročník EnviroFilmu

envirofilm-zvolen-2014
Envirofilm 2014 Zvolen

Počas dvoch dní 18. – 19.11.2014 sa bude konať už v poradí 20. ročník filmového festivalu EnviroFilm vo Zvolene aj tohto roku sa bude toto podujatie konať u nás na TUZVO.

Príďte si 18. – 19.11.2014  pozrieť výber víťazných filmov z Banskej Bystrice do posluchárne B10.

Program 

Utorok 18.11.2014 

17:00 – 17:30 – Nedaj sa – návrat orla skalného

  • Česká republika má vo svojom štátnom znaku dve orlice, vo voľnej prírode však donedávna nehniezdil ani jediný pár orla skalného. Posledný kus legendárneho dravca zastrelili lovci začiatkom 20. storočia na Šumave a Česko jedinou krajinou Európy, v ktorej  sa orol skalný vo voľnej prírode nevyskytoval. Situácia sa začala meniť v roku 2006, kedy začal v Beskydách niekoľko rokov pripravovaný česko-slovenský projekt, ktorý vracia orla skalného do českej prírody…

17:40 – 18:05 – Zázraky púšte 

  • Prieskum púšte v okolí mesta Kashan. Geografia, rastlinstvo, živočíšstvo a obyvatelia.

18:10 – 19:05 – Purpurové ženy

  •  Ženy kmeňa Himba, krehké, a napriek tomu odvážne, v nepriateľskom prostredí. Svoje vedomosti a rodinné tradície odovzdávajú mladším generáciám. Sú pamäťou kmeňa. Čo prinesie budúcnosť ľudom kmeňa Himba?

19:15 – 20:10 – Pygmejovia – deti džungle

  • Fotograf Ivan Bulík prešiel Afriku skrz-nazkrz. Jeho sen je však stále v nedohľadne: túži nájsť a zachytiť život a zvyky najmenších ľudí planéty – civilizáciou nepoškvrnených Pygmejov. Začína hľadať v Stredoafrickej  republike, kde ho miestni domorodci prevedú cez hranice vojnou zmietaného Konga. Pri dobrodružnom prechode močiarov sa vyhýba miestnym rebelom. Pozoruje slony v pralese i gorily na nížinách. Nakoniec sa mu sen spĺňa. Hlboko v džungli sa spriatelí s kočujúcimi Pygmejmi, ktorí ho zaučia do tradičného spôsobu života lovcov a zberačov. Ich radosť z hudby, tanca a života sa zdá nekonečná. Sú to skutočné nahé deti džungle, ohrozované nielen jediným z najväčších vojnových konfliktov od čias II. svetovej vojny, ale našou civilizáciou, ktorá necitlivo valcije všetko tradičné.

 Streda 19.11.2014 

17:00 – 17:25 – Zimné svetlo

  • Pri nórskom pobreží, nad severným polárnym kruhom, leží súostrovie Lofoty. Ide o ostrovy neobyčajnej krásy a to najmä v zime, ale prebieha na nich aj bežný život. Dokument zachytáva rytmus života pri mori, rovnako oko nádheru zimnej krajiny.

17:35 – 18:30 – Ostrov tučniakov 

  • Svetoznáme malé tučniaky modré z austrálskeho ostrova Phillip Island zabávajú viac ako pol milióna turistov ročne pochodom zo spenených vln do svojich hniezd. Ale život tučniakov je mimo pochodu ešte zaujímavejší.

18:40 – 19:35 – Stopy na hrebeni

  • Západné, vysoké a Belianske Tatry. Spája ich krásny, logický , dlhý hrebeň. Je na ňom viac než 130 vrcholov, veží a štítov. Prejsť celým týmto hrebeňom v zime bez akejkoľvek podpory, bez obchádzania štítov či zliezania do dolín, bolo a stále je veľkou výzvou. Dvaja kamaráti tu zažijú príbeh, ktorý sa doposiaľ nepodarilo zažiť nikomu. Je to príbeh odvahy i strachu, silnej túžby i beznádeje, vytrvalosti ale aj bolesti. Je to príbeh priateľstva.

19:45 – 20:15 – Príbehy tatranských štítov – súboj velikánov

  • Na pozadí krásnych a majestátnych obrazov hôr sa odvíjajú príbehy ľudí, prvých obyvateľov, ktorí zanechali trvalú stopu pri odkrývaní ich tajomstiev. Prvá časť emóciami nabitej fresky približuje tajomnosť, nebezpečenstvo i neopakovateľnosť štítov Vysokých Tatier – Kriváňa, Ľadového štítu a Gerlachovského štítu. Snaha ľudí zanechať na nich stopy svojej prítomnosti viedla k stavaniu monumentov, pamätných tabúľ, pomníkov, krížov.

envirofilm-zvolen-2014