• Ut. máj 30th, 2023

Marinári sekerou pred kulturákom zotnú máj

ByIMG_1979

máj 22, 2018
Takto nejako to každoročne vyzerá pred kulturákom. Foto: IMG_1979

Folklórny súbor železničiarov Marína, v spolupráci s Domom kultúry ŽSR a Súkromným centrom voľného času vo Zvolene uvádza každoročné tradičné rúcanie mája spojené s predstavením, pod názvom Ej, máje máje, zelenie máje… (25.5.2018) V minulých rokoch si súbor volal rôznych hostí, pred tromi rokmi to boli vynikajúci inštrumentalisti na gajdách Ľubomír Tatarka a medzičasom zosnulý fujarista Dušan Holík z Očovej, potom detský folklórny súbor Zornička, či folklórna skupina Poľanola. Tento rok sa predstaví len Marína so všetkými svojim zložkami – tanečnou zložkou, speváckou skupinou dievčat a speváckou skupinou žien, a všetkých bude doprevádzať a svoje sólové čísla zahrá aj ľudová hudba súboru. Svojou hrou na heligónke sa predstaví aj inštrumentalista súboru Adrián Šuška.

„Predstavíme sa starým osvedčeným blokom tancov z Horehronia v choreografii Jána Jamrišku, uvedieme aj novšiu choreografiu pod názvom „Do kola a Horu“ z Jakubian na Spiši, ktorá získala dobré ohlasy od porotcov krajskej súťaže choreografií folklórnych súborov na jeseň minulého roku. Prakticky v premiére uvedieme časť nového pripravovaného programového bloku tancov zo Zvolenskej Slatiny. Obe nové choreografie sú dielom manželov Sýkorovcov“, informuje vedúci súboru Andrej Sýkora.

„Momentálne sme veľmi omladený kolektív, čo vnímam pozitívne a veľmi ma teší, že mladí ľudia majú stále záujem o takýto druh aktivity. Na druhej strane nás čaká veľká výzva, a to nadviazať na doterajšiu prácu v Maríne a vybudovať si nový repertoár. Nejde to okamžite, chceme to robiť postupne, aby sme na každom našom vystúpení pre diváka priniesli niečo nové. Tešíme sa aj na letnú sezónu, kde nás okrem vystúpení v blízkej Sielnici, Dolnej Strehovej a Terchovej, čaká aj veľký profilový program na festivale Očovská folklórna hruda a zahraničný zájazd na medzinárodný folklórny festival CIOFF v bulharskej Varne“, dodáva vedúci súboru.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, vďaka čomu mohli marínari previesť generálnu opravu cimbalu a doplniť krojové vybavenie.

Záujemcovia o predstavenie Ej, máje máje, zelenie máje… si môžu vstupenky zakúpiť v stánku so suvenírmi pred OD Prior vo Zvolene.

Stručná charakteristika súboru:

Folklórny súbor Marína vznikol vo Zvolene v roku 1966, vďaka spojeniu organizačného a tvorivého potenciálu troch výrazných osobností – Márie Benkovej, Anny Hudecovej a Márie Mázorovej. Názov dostal podľa lyrickej básnickej skladby Andreja Sládkoviča a to určilo aj charakter programov Maríny. V popredí tvorby stáli poetickosť, lyrickosť a cit pre krásno. V roku 1981 sa umeleckým vedúcim súboru stáva Ján Jamriška. Nadväzuje na poetickosť v tvorbe a svojím dlhoročným špecifickým rukopisom dáva Maríne vlastnú, jedinečnú tvár, charakteristickú vysokým umeleckým spracovaním a interpretačnou úrovňou. Od jesene 2017 vedie umelecké smerovanie Maríny mladý umelecký šéf Andrej Sýkora. Jeho ambíciou je vnášať do tvorby viac prirodzenosti, živelnosti a rôznorodosti. Nateraz vo svojej tvorbe čerpá inšpiráciu najmä z blízkeho Podpoľania a Hontu, súbor spracúva tanečný, hudobný a spevný materiál z lokalít Zvolenská Slatina, Očová, Hrochoť, Môťová, Kráľová, Slatinka, Podzámčok, Dobrá Niva, Pliešovce. Zo vzdialenejších lokalít má súbor v repertoári tance z Jakubian na severnom Spiši a z Heľpy na Horehroní.

Vedenie súboru:

  • Andrej Sýkora – umelecký vedúci, tanečný pedagóg, choreograf
  • Eva Majerová – vedúca dievčenskej speváckej skupiny
  • Andrea Jágerová – vedúca ženskej speváckej skupiny
  • Milan Hronček – vedúci ľudovej hudby

TS: Andrej Sýkora. Foto: IMG_1979