Roman uhliar vystavuje Obrázky v Knižnici

roman-uhliar-obrazky-1

Roman Uhliar - Obrázky. Foto: ZV-podujatia

Možno skromný názov, ale neskutočný charakter má novootvorená výstava zvolenského rodáka Romana Uhliara pod názvom Obrázky v Krajskej knižnici Ľudovíta Štúra. Roman Uhliar (1967) sa narodil vo Zvolene, kde na Technickej univerzite vyštudoval lesné inžinierstvo. Venuje sa fotografii, najmä panorámam a portrétu. V panoramatickej fotografii patrí k svetovej špičke, vystavoval v Austrálii, Európe, USA. Je autorom najväčšieho 360˚ panoramatického portrétu na svete, ktorý fotografoval na Námestí SNP vo Zvolene v roku 2006. Maľuje a kreslí pre radosť a od roku 1998 žije v Austrálii.

K vystavovaným dielam sa vyjadril aj sám autor. Povedal, že predstavuje pele mele zo všetkého. Je to taká nie tematická výstava, ale skôr z každého rožka troška, sú tu veci, ktoré robím tušom a kombinované techniky akryl, akvarel, rozličné tuše kombinované.

Ako sa sám autor pochválil, je schopný robiť čiarky o priemere 0,13 mm, jeho osobný rekord je 0,1 mm,  čo je v podstate už ako grafika a čo kus to originál, pretože sa to nedá rozmnožovať.  Snaží sa o najjemnejšiu linku pod lupou a dáva to neuveriteľnú plasticitu do niektorých  diel. Je to technika veľmi náročná, niektoré kresby sa dajú spraviť za niekoľko hodín, ale drobné  postavičky,  scenériu a detaily kreslí niekoľko dní a týždňov.

Na záver sa autor rozhovoril aj o ďalšej svojej vášni a to o fotografovaní.

Nám už nič iné nezostáva, len doporučiť túto výstavu,  pretože fakt  len pohľadom zblízka človek vidí výnimočnosť týchto kresieb.

Výstava potrvá do 27.2.2015 počas otváracích hodín knižnice.

Video

Fotografie

Článok, foto a video: Ján Števonka.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.