• Ut. feb 7th, 2023

V Badíne si to v exhibičnom zápase rozdali Bystrica so Zvolenom

ByIMG_1979

jan 11, 2015
limfu-bystrica-zvolen-exhibicia-22
Foto: Ing. Miloš Masarik.

V nedeľu 28.12.2014 sa uskutočnilo v športovej hale v Badíne exhibičné dvojstretnutie v malom futbale medzi výbermi LIMFU Zvolen nad 40 rokov a LSP Banská Bystrica hráčov nad 40 rokov a dvojzápas uzavrelo stretnutie výberov LIMFU a ZL.

V obidvoch stretnutiach zvíťazili hráči Banskej Bystrice, u ktorých bolo vidieť, že hrávajú Zimnú ligu vo väčšej hale pravidelne. Najprv v stretnutí „starších pánov“ porazil výber „Bystričanov“ výber hráčov LIMFU Zvolen nečakane vysoko 8:3. Najstarším Bystričanom na palubovke bol strelec dvoch gólov 51 ročný Ján Rusko a medzi Zvolenčanmi strelec druhého gólu 58 ročný Ján Bosák. Potom dominovali aj hráči výberu bystrickej zimnej ligy nad výberom LIMFU Zvolen 4:1. Stretnutia rozhodoval dôrazne Peter Hanes.

Z iniciatívy Dušana Balona vznikla možno nová tradícia propagácie malého futbalu a k exhibičnému meraniu futbalových schopností dôjde aj v roku 2015, veď obe mestá Banská Bystrica i Zvolen majú bohatú futbalovú tradíciu, no aj v malom futbale sú na Slovensku na popredných priečkach v obľube tohto športu i v usporiadaní turnajov i pravidelných dlhodobých súťaží.

Veď počiatky organizovaného malého futbalu v Banskej Bystrici siahajú až do roku 1982, kedy sa rozhodlo pár nadšencov zorganizovať pre občanov Banskej Bystrice turnaj v malom futbale. Na ich veľké prekvapenie sa na prvý ročník prihlásilo viac ako šesťdesiat mužstiev! pri zrode stáli Peter Slamený, či Jozef Lovrant. Neoficiálny prvý ročník sa hral turnajovým spôsobom, pričom do finálového turnaja postúpila najlepšia štvorica mužstiev. Turnaje sa hrali pred plným hľadiskom (do 300 divákov). Historicky prvý titul vybojovali hráči Perly. Od sezóny 1982/1983 sa hrá súťaž už iba ligovým systémom. Počas 33 rokoch trvania organizovaného malého futbalu v Banskej Bystrici dosiahli mužstvá niekoľko úspechov. Za zmienku stoja slovenské tituly mužstiev Vágner Devils, Vesel Banská Bystrica, Diamont Selce získané v deväťdesiatych rokoch, či 5 reprezentačných gólov Radoslava Galáta. Od roku 1992 funguje Mestská únia malého futbalu SFZ v Banskej Bystrici ako občianske združenie. V súťažnom ročníku 2014/2015 je predsedom MÚMF Vladimír Kosec st., podpredsedom Róbert Szászi a ekonómom Ing. Luděk Neuschl.

Členmi výboru sú Miloslav Hlaváček, Ing. Lukáš Berec, Ivan Sádovský a Ing. Ivan Širka. V súčasnosti hrá 98 bystrických (a z okolia) mužstiev extraligu až 5.ligu, hrá sa sedemčlenná liga starých pánov a Zimná liga za účasti 25 mužstiev. 9. ročník zimnej ligy v malom futbale riadi Dušan Balon, ktorý bol i hlavným organizátorom dvojstretnutia Banská Bystrica – Zvolen.

O štart mestskej ligy Vo Zvolene sa zaslúžil triumvirát Julo Bartek, Slávo Belák, Jaro Rašner, vtedy hráči Slávie VŠLD Zvolen.

Vo výbore sa vykryštalizovala najmä štvorica Belák, Lameš, Kubinec, Šatara, ktorá organizovala LIMFU dlhé roky. Ondrej Lameš je predseda výboru LIMFU dodnes. Stano Mozola sa dlhé roky staral o vedenie agendy a takisto treba spomenúť dlhoročného spolupracovníka Ľuba Klanducha. Ligu v prvých troch sezónach tvorilo cca 30 tímov, ktoré boli rozdelené do troch rovnocenných skupín, z ktorých postupovali najlepšie mužstvá do play-off. Úvodný výkop v lige malého futbalu sa uskutočnil na jeseň v roku 1986. Pravidlá sa formovali v priebehu, preto po troch rokoch bola liga rozdelená na prvú a druhú, neskôr aj tretiu. A v tejto podobe sa hrá LIMFU dodnes a poslednom ročníku hrá 27 mužstiev.
V prvom ročníku 
1986-1987 sa hralo na ihrisku VŠLD, víťazom úvodného ročníka sa stalo mužstvo Borci. Spomeňme aspoň niektoré mená: Bešina, Gajdoš, Kurek, Jarábek, Čanky a Goga.

V nasledujúcich dvoch sezónach 1987-1988, 1988–1989 dvakrát vyhralo mužstvo Centrum. Za mužstvo hrali napr.: kanonier Ondro Stano, potom tvorca hry Ligač, nekompromisný obranca Lietava, ale aj Vizváry, zakladateľ mužstva Ondrejka, brankár Konček, Zárecký, Kurek, Pažitný, Peterke atď.
Od roku 1989 sa začala hrať, ako už bolo spomenuté prvá a druhá liga, ktoré sa v rôznych obmenách hrajú dodnes, čiže už plných 29 rokov. ŠK Slovakií sa podaril aj celoslovenský úspech keď v roku
 1995 vyhrala Slovenský pohár v mini futbale.

Okrem pravidelných súťaží sa hrá Turnaj o Pohár primátora mesta Zvolen, víťazom už 22. ročníka v roku 2014 sa stalo VÍNO STEHLÍK. V poslednom z 26.ročníkov Zimného turnaja sa stala víťazom HALIGANDA a v 11.ročníku ligy 40+ si vybojovala prvenstvo Javanka pred Slovakiou, týmom zloženým z hráčov Banskej Bystrice, ktorí skoro všetci nastúpili i exhibičnom stretnutí proti Zvolenu. V minulom roku sa hral i turnaj hráčov vo veku nad 50 rokov. V tomto roku riadi LIMFU Zvolen výbor v zložení Peter Hanes, Ján Bosák, Peter Suja, Martin Lacko, Juraj Plesník a Peter Hevera vedení prezidentom LIMFU Ondrejom Lamešom.

Výsledky:

Výber BB 40+ – Výber LIMFU 40+ 8:3 (3:1)

Góly:

  • Výber BB 40+: Ján Rusko 2, Daniel Balon 2, Jozef Strečok 2, Ľudo Rusko, Peter Šipula
  • Výber LIMFU 40+: Peter Végh, Ján Bosák, Ján Blaszek

Zostavy:

  • Výber ZL BB: – Ondrej Dvorský – Daniel Balon, Peter Šipula, Ivan Mišany, Ján Rusko, Ľudo Rusko, Jozef Strečok, Zdeno Večerík, Robo Petrovič,
  • Výber LIMFU: Ján Slančík, Patrik Štefko – Dušan Vojtek, Ján Paraj, Gabo Trnavský, Ján Blaszek, Peter Végh, Marián Borgoň, Ján Bosák

Výber ZL BB – Výber LIMFU 4:1 (2:1)

Góly:

Výber ZL BB: Dlhoš 2, Kohút, Túry.

Výber LIMFU ZV: Ľudo Jamnický

Zostavy:

Výber ZL BB:

  • Ivan Gosiorovský (Joga Bonito), Dušan Boroš (Horná krčma) – Daniel Kohút, (Sorry tréner), Róbert Dlhoš (Brusno Kúpele), Patrik Prikryl (Exel), Martin Janík (Horná krčma), Róbert Greško (FC Tajov), Peter Vajda (Dreváci), Dominik Andraščík (Tipéri), Vladimír Túry (Pyroboss).

Výber LIMFU ZV:

  • Ján Sekula (Haliganda), Patrik Krupička (Oranjes) – Štefan Sudimák (Bufet), Jakub sudimák (Bufet), Maťo Bosák (Oranjes), Tomáš Švec (Haliganda), Tomáš Lacko (L-Trade), Ľudo Jamnický (Haliganda), Patrik Konôpka Víno Stehlík), Andrej Ostrihoň (Víno Stehlík)

Po skončení stretnutí sa k priebehu a významu malej futbalovej akcie vyjadrili tí najpovolanejší. Hlavný organizátor Dušan Balon, ktorý stretnutia aj fundovane od moderoval : „Myšlienka usporiadania tohto dvojzápasu vznikla pred tromi mesiacmi. Chcel som aby sa veční rivali Bystrica sa Zvolenom stretli a mohli zahrať takéto stretnutia na konci roku. Malo to byť pôvodne trojstretnutie, keď som mal v úmysle uskutočniť aj stretnutie MFK Lokomotívy Zvolen s Duklou Banská Bystrica, no tá momentálne v súčasnej situácii nebola schopná nastúpiť. Videli sme pekné dva zápasy, rivalitu, ale v priateľskom duchu. Nešlo však o výsledok, šlo o možnosť, aby sa najlepší hráči ukázali pred divákmi, spropagovali tento šport. Do budúcna možno motivácia, ako sa zlepšovať. Poznali sme kvality súťaží vo Zvolene, chodili sme po dva roky hrávať Ligu štyridsiatnikov, no tento rok nám vypadlo päť hráčov, preto sme sa prihlásili do súťaže v Banskej Bystrici. Uvidíme aký ohlas bude mať toto podujatie a po dohovore s Ondrejom Lamešom, ktorý je veľký nadšenec malého futbalu a vedie LIMFU vo Zvolene, môžeme usporiadať podobné stretnutie vo Zvolene, či na Štiavničkáchˇo rok, aby sa ukázali znovu tí najlepší hráči Bystrice a Zvolena.“

Prezident LIMFU Zvolen, ktorý koučoval stretnutie výberu líg na lavičke Zvolena : „ Som rád, že sa takéto stretnutie uskutočnilo. Hodnotím ho veľmi pozitívne, na to koľko sme mali času bol problém urobiť rýchlo výber ligy. Bolo vidno, že Bystričania sú rozohranejší, lebo hrajú zimnú ligu v hale a my v zime hráme iba pár turnajov, nehrávame pravidelne ligovú súťaž v hale. Bolo to vidieť v hre i na výsledkoch. Zápasy však splnili svoj účel a spestrili sezónu o nové meranie síl.“

Fotografie

Článok a foto: Ing. Miloš Masarik