• Ut. nov 28th, 2023

Fenomenálne exlibrisy majstra Gažoviča v Galérii na Tehelnej

Autor IMG_1979

feb 9, 2015 , , ,
ex-libris-vladimir-gazovic
Na dielach bolo veru čo pozorovať. Foto: ZV-podujatia

Hviezdna trieda v oblasti grafiky – aj tak sa dá nazvať umelec, ktorého výstava pod názvom Ex Libris bola otvorená v piatok 6.2.2014 v Galérii na Tehelnej.

Je tu nainštalovaných 44 umeleckých diel a po úvodnej speváckej vložke Terézie Králikovej porozprával kurátor výstavy Bronislav Dorociak nielen o samotnej výstave, ale aj o autorovi.

Vladimír Gažovič

Narodil sa v roku 1939 v Bratislave a ZŠ absolvoval v Piešťanoch a v Bratislave SUŠ priemyslu. V rokoch 1961 – 1967 študoval na VŠ výtvarných umení, no v podstate zásadným míľnikom v jeho živote bol ročný pobyt vo Viedni u prof. Maximiliána Melchera, kde začína jeho tvorba a neskôr vytváral aj farebné litografie, ktoré mu učarili až do súčasnosti. Svoje diela tlačil s poprednými svetoznámymi tlačiarmi v Holandsku, Švajčiarsku v Belgicku v Bulharsku, Švédsku a v Českej republike. V 80-tich rokoch minulého storočia bola československá grafika pojmom v celosvetovom meradle.

Diela Vladimíra Gažoviča, Albína Brunovského a mnohých ďalších boli zárukou toho dobrého, čo sa vo svete grafického umenia vytvorilo.

Čo je možné vidieť na výstave?

Vynikajúca kolekcia, ktorej koncepciu zostavil samotný autor Vladimír Gažovič. Prezentuje tu svoju tvorbu malých foriem a exlibrisov. Je to príležitosť vidieť malé dielka, ktoré tvoria samotnú predlohu na litografické tlače veľkého formátu.

A čo na to majster?

Tieto veci tu vystavené sú malé formáty, ktoré som začal robiť ako prípravu pre väčšie veci a nakoľko sa nedá pri tomto experimentovať musel som si na škole pripraviť túto formu. Litografia sama o sebe má niekoľko druhov techník a ja som sa snažil tieto techniky dať dokopy.

Všetko podstatné si môžete pozrieť na priloženom videu a rozhodne Vám odporúčame navštíviť Galériu na Tehelnej, kde nájdete autorove fantastické diela. Galéria je otvorená v pracovných dňoch od 8:00 do 17:30 hod a v sobotu od 9:00 do 11:45 a potrvá do 5.3.2015.

Video

Fotografie

Článok, foto a video: Ján Števonka.