• Po. feb 6th, 2023

Katarína Koščová a jej Litera tour v Džezve

katarina-koscova-kafe-dzezva
Katarína Koščová. Foto: Ján Števonka.

Písal sa rok 2011, v kalendári bol 19. apríl a oslavovali sa Dni zeme. Oslavy pripravilo združenie Slatinka v spolupráci s mestom Zvolen.

Okrem ostatných, dozaista pútavých podujatí, ktoré sa konali v širšom centre mesta sa v tom čase tesne po 18-tej začal v kaplnke Sv. Štefana na Zvolenskom zámku koncert Kataríny Koščovej s kapelou a bol to  nezabudnuteľný zážitok.

Uplynuli viac ako dva roky a v ponuke podujatí Kafé Džezva na mesiac september sa objavila informácia o komornom jazzovo-šansónovom koncerte Katky Koščovej, ktorý bude obohatený o autorské čítanie pod názvom Litera tour.

Všetko to začalo po 19-tej v parku Zabudnutých susedov a okrem Kataríny Koščovej – spev, Daniela Špinera – klavír tu bola prítomná aj Maruška Kožlejová – autorské čítanie.

Katarína Koščová – Snehobranie

Samotné spievanie Kataríny Koščovej  sa prelínalo s autorským čítaním Marušky Kožlejovej, ktorá píše básničky, prózu, rozprávky. Okrem čítania úryvkov zo svojej tvorby porozprávala aj pár zaujímavých príbehov z rôznych miest, ktoré navštívila.

Katka bola po každej stránke jednoducho úžasná. Nielenže jej spev je jednoducho vynikajúci, v každom tóne má úplne jasno. V úvode spievala skladbu Pieskovisko, ktorá ako sama povedala, sa jej nepáči kvôli gramatickému rýmu v refréne a pravdepodobne ju dá  prepísať. Nasledovalo Snehobranie a zaspievala aj skladbu Ticho, ktorá takpovediac bola jej premiérou.

Maruška Kožlejová

Viac slov a viet k jej fantastickému vystúpeniu by možno viedlo k nejakým žabomyším vojnám, ktoré by nemali konca kraja a ako povedala Maruška Kožlejová v jednom  jej príbehu o pánovi, ktorý vlastnil Nobelovu cenu a jeho stredajšie jedlo bol zemiak, netreba súdiť človeka  podľa obalu, ale zájsť na tento koncert a potom hodnotiť.

Článok, foto a video: Ján Števonka.

Sledujte ZV-podujatia.com na FacebookuGoogle+ a Twitteri